suriyeli-organizatorler-(4)Aylan ve beraberindekileri ölüme gönderen Suriyeli 3 organizatör tutuklandı

Bodrum’da, sahile vuran cesedi kaçak göçmen sorunun sembolü haline gelen 2 yaşındaki Aylan Kurdi’nin de aralarında bulunduğu 12 Suriyeli’nin yaşamını yitirdiği facianın organizatörü olduğu belirlenen insan kaçakçılığı çetesinin Suriyeli lideri Mwafak Alhabash (40) ile iki yardımcısı, tutuklandı. İfadesinde faciada ölen minik Aylan’ın babası Abdullah Kurdi’yi daha önceden tanıdığını belirten  Alhabash, “Bize yardım ediyordu. Olay günü kendisinden 11 bin 250 Euro alıp, botu teslim ettim. Botu da kendisi kullanıyordu” dedi.

Geçen hafta 2 Eylül sabahı, Akyarlar Alihoca Burnu’ndan 4 metrelik bota 13 kişi binerek Yunanistan’ın İstanköy Adası’na geçerken su alıp batan, Aylan Kurdi, ağabeyi Galip Kurdi (3) ve anneleri Zahim Kurdi’nin (27) yaşamını yitirdiği botu temin ettikleri ve yaklaşık bir aydır Bodrum’da yasa dışı yollardan göçmen geçişlerini organize ettiği belirlenen Suriyeli insan kaçakçılığı çetesinin lideri Mwafak Alhabash ile yardımcıları Alaa Assous (30) ve Asem Alfrhat (26) jandarmanın 4 gün süren teknik takibi sonucu Turgutreis Mahallesi’nde saklandıkları bir pansiyonda yakalandı. Üç şüphelinin kaldıkları odalarda yapılan aramalarda iki tabanca ve insan kaçakçılığından elde edildiği belirlenen 6 bin Euro para ele geçirildi.

Botu Aylan’ın Babası Kullanıyormuş

İnsan kaçakçılığı çetesinin lideri Mwafak Alhabash’ın savcılıktaki ifadesinde, “İstanbul’dan gönderilen göçmenleri burada biz organize ediyorduk. Suriye’den gelen göçmenlere yardımcı olmak için İzmir’den bot temin ediyorduk. Bunu biz yapmasak başkaları yapacaktı. Vatandaşlarımıza sahip çıktık. Abdullah Kurdi’yi tanırım. O ve ailesi için üzgünüm. Çünkü, o bize yardım ediyordu. Olay günü de bota binmeden önce kendisinden 11 bin 250 Euro alıp, botu teslim ettim. Botu da kendisi kullanıyordu. Dalgalı havada alabora olduklarını ve denize düştüklerini öğrendik. Böyle bir şeyi beklemiyorduk” dediği öğrenildi.

Savcılığın iddialar karşılığında baba Abdullah Kurdi’nin ifadesine başvurabileceği belirtildi. Şüpheli 3 organizatör savcılıktaki işlemlerin ardından sevk edildikleri adliyede tutuklandı.

Tutuklanan organizatörlerin bir ay içerisinde Bodrum’a 55 bot ve 4 tekne getirdiği, botları 15 bin Euro, tekneleri ise 30 bin Euro’dan pazarladıkları da öğrenildi.

18 Kaçakla Yakalandılar

Öte yandan Muğla Valiliği’nden bugün yapılan yazılı açıklamada, Bodrum’un Yalı Mahallesi’ndeki Barbaros Plajı’nda jandarmanın yaptığı kontrollerde Pakistanlı organizatörler P.A ve E.A. ile Suriyeli A.L.’nin 1 şişme bot, bota ait motor ve farklı ülkelere ait 18 kaçak ile yakalandığı bildirildi.

Haber: DHA- Bodrum – Yaşar ANTER

Paylaş
  • gplus
  • pinterest