112-ralli--2Bodrum’da düzenlenen 1. Uluslararası Motosikletli 112 Ekipleri Rallisi nefes kesen görüntülere sahne oldu.

İskele Meydanı’nda toplanan yerli ve yabancı ekipler, yarış öncesi parkurları gezerek hakemlerden bilgi aldı. Her takımın 20 dakika içerisinde tamamlaması gereken rallide sağlık ekipleri, Bodrum’un dar sokaklarındaki parkurlarda zor anlar yaşadı. Ralliye katılan bazı ekipler, motosikletleri ilerletmekte güçlük çekti. İlçede tatillerini geçiren yerli ve yabancı turistler de parkurlarda ekiplerin mücadelesini ve senaryo gereği yaralılara yapılan müdahaleyi merakla izledi.
Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin gazetecilere yaptığı açıklamada, 1. Uluslararası Motosikletli 112 Ekipleri Rallisi’ne Muğla, Nevşehir, Adana, Diyarbakır ve Denizli İl Sağlık Müdürlükleri ile Slovenya, Macaristan ve İngiltere’den sağlıkçıların katıldığını söyledi. Amaçlarının, ekiplerin bilgi ve tecrübelerini paylaşarak uluslararası deneyim kazanmaları olduğunu belirten Tekin, “Parkurlar denge, zorluk, medikal ve Bodrum’un dar sokaklarından oluşuyor. Yarışlarda ekiplerin hız ve deneyimleri de ölçülecek” dedi.
112-ralli--4Sağlık Bakanlığının ülke genelinde çok fazla etkinliği bulunduğuna işaret eden Tekin, “Şu anda 3 tane uçak, 17 helikopter ambulans ile havadan sağlık hizmetleri sürdürmekte. Bunun yanı sıra gemi hastanesi ve ambulans tekne projesi çalışmaları sürüyor” diye konuştu.
Türkiye genelinde yaklaşık 30 ilde motosikletli sağlık ekiplerinin görev yaptığını vurgulayan Tekin, şöyle konuştu:
“Bu motosikletli ekipler çok etkin bir müdahale sergiliyorlar. Özellikle Bodrum gibi dar sokağı bulunan bir alanda çok hızlı ve etkin bir hareket kabiliyetine sahipler. Kara ambulansları gelene kadar ilk müdahalede son derece etkin rol oynuyorlar. Biz bu uluslararası organizasyonla birlikte hem motosikletli 112 ekiplerinin tanıtımını yapıyor hem de ekiplerimizin motosikleti daha etkin kullanmasını sağlayarak uluslararası deneyim ve tecrübe kazanmalarını amaçlıyoruz. Etkinlik sayesinde Muğla ve Bodrum’un sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikleri dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz.”

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest