marmariste-cocuklar-icin-112den-farkindalik-gunleri-etkinligi_7310_dhaphoto1Marmaris’te, 112 Acil Sağlık Hizmetleri konusunda farkındalık yaratmak için İl Sağlık Müdürlüğü tarafından çocuklar için ’112 Farkındalık Günleri’ adı altında etkinlik düzenlendi.

Saman İskelesi’ndeki etkinlikte 112 Acil Sağlık Ekipleri ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), araçlarının tanıtımını yaparak açtıkları stant ve çadırlarda vatandaşlara el ilanları dağıttı, bilgiler verdi. Üzerinde “ambulansa yol ver” yazılı sarı tişörtler giyen anasınıfı öğrencilerine çadırda ilk yardım anlatıldı.

Ambulansların içine giren çocuklar sağlık görevlilerinden cihazlar hakkında bilgi aldı. Daha sonra protokol üyeleri çocuklarla birlikte stantları gezip, üzerinde “112 acil yol ver” yazılı sarı balonları uçurdu. Etkinleğe katılanlara “sağlık ekiplerine yol verilmesi” ve ‘ilkyardım’ konulu el ilanları dağıtıldı. Vali Çiçek, çocuklara boyama kitabı, boya kalemleri, balon ve Türk bayrağı hediye etti. 112 Acil Servis ve UMKE, ekipleri motosikletleriyle ana caddelerde ellerinde Türk Bayrağı ile kortej geçişi yaptı.

Çocuklara sağlık ekiplerine öncelik ve önem verilmesini aşılamak için yapılan etkinliklerinin ilkini düzenlediklerini belirten Vali Amir Çiçek, “İnsan için en önemli şey ‘yaşama yol verme’ farkındalığının olmasıdır. Marmaris’te bu farkındalığı yaratmak için bir etkinlik gerçekleştirdik. Sağlık ekiplerinin okullarda verdikleri ilk yardım ve çeşitli eğitimlerin faydalı olduğunu burada öğrencilerimizden canlı gördüm. 5-6 yaşındaki çocuklarımız ambulanslara öncelik verilmesini öğrenmiş. Çocuklarımızın bilinçlendirilmesi için bu tür hizmetlerimiz devam edecektir” dedi.

Muğla İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin de topluma hizmet adı altında bu tür bilinçlendirme ve bilgilendirme etkinliklerimizi sıkla yapacaklarını söyledi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest