17-gocmenin-oldugu-tekne-faciasina-5-tutuklama_8139_dhaphoto1Bodrum’un Çavuş Adası yakınlarında geçen Pazar günü, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu Suriyeli 17 sığınmacının yaşamını yitirdiği tekne faciasıyla ilgili gözaltına alınan 2′si Suriyeli 5 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Geçen Pazar günü Yalıkavak Mahallesi Koyunbaba Mevkii’nden Yunanistan’ın Leros Adası’na geçmeye çalışan Suriyeli sığınmacıları taşıyan tekne, aşırı yük nedeniyle Çavuş Adası yakınlarında alabora oldu. Teknenin kamarasından çıkamayan, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 17 kişi boğularak öldü. Teknenin üst bölümünde bulunan 20 kişi, can yelekleri sayesinde, 800 metre mesafedeki Çavuş Adası’na yüzerek canlarını kurtardı. Kurtulan kaçakların ifadelerinden, teknenin Kardak Kayalıkları’na doğru yöneldikleri sırada Yunan Sahil Güvenlik botu ile karşılaştığı, panikle hızla dönmek isterken de alabora olduğu belirlendi. Yüzmeyi bilenlerin ters dönen teknenin altında kalanları kurtarmaya çalıştıkları, ancak başaramadıkları ortaya çıktı.

Jandarma yine kaçakların ifadeleri doğrultusunda olayın ardından teknenin sahibi ve kaptanı ile bir taksicinin de aralarında bulunduğu 2′si Suriyeli, 3′ü Türk olmak üzere zanlılar S.T., E.B., S.N., M.F.Ç., ve M.B.yi gözaltına aldı. İşlemlerinin ardından 5 zanlı, dün öğlende adliyeye sevk edildi. Tekne kaptanı olduğu belirtilen E.B.nin mahkemesindeki ifadesinde, “Borçlarım vardı. Bana 5 bin Dolar vereceklerini ve göçmenleri bir adaya bırakıp gelmemi söylediler. O tekneyle o kadar kişinin hareket etmesi zaten mucizeydi. Ama çaresizdim. Yola çıktıktan sonra pişman olmuştum. Yunan botunu görünce geri dönüp kaçakları karaya çıkarmak istedim ancak manevra sırasında herkes bir tarafı yığılınca tekne alabora oldu” dediği öğrenildi.

Şüpheliler çıkarıldıkları nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest