bodrum-toplanti-(1)Fethiye, Bodrum ve Marmaris belediye başkanları, ilçelerinin Suriyeliler başta olmak üzere göçmenlerin geçiş noktası haline geldiğini belirterek, sorunun çözümü için Bodrum’da uluslararası toplantı çağrısı yaptı.

Fethiye Belediye Başkanı DP’li Behçet Saatcı, Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon ve Marmaris Belediye Başkanı CHP’li Ali Acar, Bodrum’da bir araya gelerek turizm değerlendirme toplantısı yaptı. Göçmen sorunu ve terör eylemlerinin ele alındığı toplantının sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede belediyelerin, terör odaklarının yarattığı tablonun düzenlenmesi ve acıların dindirilmesinde bölgesel olarak görev almaya hazır olduğu belirtildi. Teröre karşı toplantı, yürüyüş ve eylemleri haklı bulduklarını açıklayan belediye başkanları, eylemleri terörü besleyecek şiddet dolu hareketlere dönüştürmenin ise kimseye yarar sağlamayacağını kaydetti. Saatcı, Kocadon ve Acar, halkı terörizm karşısında provokatif davranışta bulunanlara hoşgörü göstermemeye ve sağduyuya davet etti.

KAÇAK GÖÇMEN SORUNU

Toplantıda kaçak göçmen sorunu da ele alındı. Bodrum başta olmak üzere Muğla kıyılarının Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Asya ülkelerinde yaşanan iç savaşlardan kaçan göçmenlerin geçiş noktası haline geldiği belirtilen toplantıda, ilçelerdeki sorunun yerel yönetimlerin sahip olduğu imkanlarla aşılamayacağı kaydedildi. Mevcut gidişatın önümüzdeki aylarda ve yıllarda devam etmesi durumunda bölgede dramatik sosyal olayların yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan belediye başkanları, sorunun çözümü amacıyla devlet yetkililerinin düzenleyeceği uluslararası bir toplantıya Bodrum’da ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.

3-baskandan-multeciler-icin-uluslararasi-toplanti-cagrisi_8719_dhaphoto1

Toplantının ardından hazırlanan ortak açıklamayı Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Mete Atay okudu. Atay, şöyle dedi:

“Suriye başta olmak üzere Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Asya ülkelerinde yaşanan iç savaşların yarattığı göçmen akını, bazı Avrupa ülkelerinin göçmen kabul edeceğine yönelik açıklamaları sonrasında bölgemizi bir geçiş noktası haline getirmiştir. Muğla’nın kıyı bölgelerinin, özellikle Bodrum ilçemizin bu yaz sezonu boyunca sahne olduğu dramatik sonuçlar sorunun geldiği boyutu dünyanın gözleri önüne sermiştir. Göçmen sorununun yerel yönetimlerin sahip olduğu çok sınırlı imkanlarla çözülemeyeceği, mevcut gidişatın önümüzdeki aylarda ve yıllarda devam etmesi ihtimali karşısında bölgemizde daha da dramatik sosyal olayların yaşanması kaçınılmazdır. Sorunun çözümü amacıyla devlet yetkililerimizin düzenleyeceği uluslararası bir toplantıya Bodrum’da ev sahipliği yapmaya hazırız. Yaklaşan kış ayları öncesinde göçmen akımının kontrollü bir şekle dönüşmesi ve can kaybının önüne geçilmesi her şeyden önce insanlık borcumuzdur.”

 

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest