bodrum-30-agustos-(3)30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Bodrum Belediye Meydanı’nda sabah saatlerinde resmi tören düzenlendi.

Törene; Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, Bodrum Garnizon Komutanı Albay Göksel Oral, Cumhuriyet Savcısı Tolga Yamalı ile Belediye Meclis Üyeleri, Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şubesi Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Yüzbaşı Murat Açıkbaş; “Yüce Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla ilk adımı atılan Türk Ulusunun Kurtuluş Destanı’nın son aşaması olan 30 Ağustos Zaferi, asil Türk Ulusuyla kahraman Türk Ordusunun ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ulusal birlik ve beraberlik ruhu içerisinde birbirine kenetlenerek sürdürdüğü topyekun bir varoluş mücadelesinin sonucudur. Bu zafer, her safhasıyla düşünülmüş hazırlanmış ve yönetilmiş Türk Ordusunun, Türk Subay ve Komuta Heyetinin yüksek gücü ve kahramanlığının bir eserinin ölümsüz bir anıtıdır.” dedi.

Törenin ardından Kaymakam Dr. Mehmet Gödekmerdan ile birlikte Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, Garnizon Komutanı Albay Göksel Oral ve Cumhuriyet Savcısı Tolga Yamalı, Bodrum Kaymakamlık Makamına geçerek tebrikleri kabul etti.

30-agustosu-yuruyus-ve-yuzme-etkinligi-ile-kutladilar_2211_dhaphoto130 Ağustos’u yürüyüş ve yüzme etkinliği ile kutladılar

Bodrum’daki Marmara Koleji tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yürüyüş ve yüzme etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılanlar, bir süre yürüdükten sonra Ortakent Sahili’nden Çelebi Adası’na kadar yüzüp, Türk bayrağı açtı.

Bodrum Marmara Koleji tarafından Ortakent Sahilinde yürüyüş ve yüzme etkinliği düzenlendi. Etkinliğe yaklaşık 100 kişi katıldı. Ellerinde Türk bayrakları ile toplanarak bir süre yürüyen kalabalık arasındaki 30 kişi, daha sonra 1 mil mesafedeki Çelebi Adası’na yüzdü. Zodyak botlar eşliğinde, kontrollü bir şekilde gerçekleşen etkinlikte, bazı katılımcılar da sörf tahtaları ile kürek çekerek adaya geçti. Tüm katılımcıların adaya ulaşmasının 30-agustosu-yuruyus-ve-yuzme-etkinligi-ile-kutladilar_2211_dhaphoto6ardından Türk bayrağı açıldı. Etkinliğe katılanlar arasındaki bazı kişilerin bordun üzerinde köpeklerini de adaya götürmesi renkli görüntüler oluşturdu. Etkinlik, isteyenlerin yüzerek ya da zodyak botla Ortakent Sahili’ne dönmesiyle sona erdi.

Muğla’da 30 Ağustos törenle kutlandı

Muğla’da 30 Ağustos Zafer Bayramı, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılıp, askeri birliklerin geçit töreniyle kutlandı.

Muğla’da 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Vali Amir Çiçek, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Yavuz Özfidan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün’ün çelenk koymasıyla başladı. Protokol üyelerinin yanı sıra askeri birlikler, kamu kurum ve muglada-30-agustos-torenle-kutlandi_9569_dhaphoto1kuruluşları, siyasi parti ile meslek odaları temsilcilerinin de katıldığı törende, Atatürk ve şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Türk bayrağının göndere çekilmesi ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından buradaki tören Vali Çiçek’in Anıt Şeref Defteri’ni imzalaması ile sona erdi.

Muğla Valiliği’nde tebriklerin kabul edilmesinin ardından Cumhuriyet Meydanı’nda Vali Çiçek, Albay Özfidan ile Başkan Gürün askeri birliklerin ve halkın bayramı kutlandı. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’ndan sonra günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Askeri birliklerin tören geçişiyle kutlama sona erdi. Törene halkın ilgisinin az olduğu görüldü.

MEHMET-KOCADONBaşkan Kocadon’dan Bayram Mesajı

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı şöyle:

Ülkemizin bağımsızlık mücadelesinin en önemli günlerinden biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi, bağımsızlık mücadelesine katılmış büyüklerimizi saygıyla anar, tüm yurttaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlarım.

Bu vesileyle ülkemizin komşularında yaşanan savaşların ve yurdumuzda yaşanan terör saldırılarının da bir an önce durmasını, saldırılar sonucu şehit olan evlatlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve Türk milletine sabırlar dilerim.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” sözlerine en çok ihtiyacımızın olduğu şu günlerde ülkemize ve bölgemize barışın ve huzurun hakim olmasını dilerim.

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest