is-arayan-ziraat-muhendisiMemleketi Diyarbakır’dan tarlada çalışmak için Marmaris’e gelen 5 çocuk babası, ziraat mühendisi 35 yaşındaki Cezayir Karataş işsiz kalınca, yazdığı pankartla sokak sokak dolaşarak iş aramaya başladı.

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde oturan Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri mezunu, Cezayir Karataş, bir manava ait tarlada sebze yetiştirmek üzere Marmaris’e geldi. Ancak iş sahibinin daha önceden anlaştıkları şartları sağlamadığını öne süren Karataş, 4 gün çalıştıktan sonra işten ayrıldığını ve işsiz kaldığını söyledi. Bir süre iş aradığını ancak bulamadığını söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası üyesi Cezayir Karataş, üyelik kartının fotokopisini çektirip, iş isteğini yazdığı pankartı taşımaya başladı. Pankarta “Ziraat mühendisi. Her türlü amele işleri yapılır: Ev, iş yerleri temizliği, bahçe temizliği” yazan Karataş şöyle konuştu:

“4 yıl fakülte okuyup 2013 yılında ziraat mühendisi oldum. Ancak mesleğimle ilgili bir iş bulamadım. Bir manavla anlaşıp kendisine ait 10 dönüm arazide marul ve maydanoz yetiştirmek için memleketimi terkedip buraya geldim. Manav bana her türlü işi yaptırdı. Ben de işten ayrıldım. O günden beri amelelik işleri arıyorum. İş bulursam çalışıp, aileme para gönderiyorum. Bakmakla yükümlü olduğum 5 çocuğum var. Genelde sokaklarda kalıyorum. Bazen para teklif edenler oluyor. Kesinlikle kabul etmiyorum. Namusumla ve alın terimle yevmiyemi kazanıp aileme bakmak istiyorum.”

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest