95inci-umut-evi-milasta-acildi_9604_dhaphoto9Milas’ta engelli bireylere hizmet vermek için açılan 95′inci ‘Umut Evi’ne, Hakkari’nin Dağlıca bölgesindeki terör saldırısında şehit olan sözleşmeli Piyade Er Adnan Ergen’in adı verildi. Açılış törenine şehidin ailesi de katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yürüttüğü proje kapsamında engelli bireylerin küçük gruplar halinde bir apartman dairesinde veya müstakil bir evde çevrelerindeki komşularıyla birlikte yaşamalarını sağlayan Umut Evi, Milas’ta da hayat buldu. Türkiye Kömür İşletmeleri Milas Sosyal Tesisleri’ndeki bir daire Şehit Adnan Ergen Umut Evi olarak, Elin Elimde Derneği, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Yeniköy Elektrik Üretim Genel Müdürlüğü ve EÜAŞ Milas Sosyal Tesisleri Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlandı. Dün (Cuma) yapılan açılış törenine Muğla Valisi Amir Çiçek, Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Milas Belediye Başkan Vekili Zeynep Mat, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Ali Akkuzu, Elin Elimde Derneği Başkanı Serap Çebi, Milas M.Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Metin Kaya, Eylül ayı içerisinde Hakkari’nin Dağlıca bölgesindeki terör saldırısında şehit olan sözleşmeli Piyade Er Adnan Ergen’in babası Mehmet Ergen, annesi Hacer Ergen ve kız kardeşi Ayşe Güngör katıldı.

MUĞLA’NIN İLK UMUT EVİ

Rehabilitasyon merkezlerinde, çok sayıda engelli bireyin bir arada bulunmasından dolayı toplumsal hayata katılımda zorluk yaşanabildiğini hatırlatan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu, engelli bireylerin küçük gruplar halinde bir apartman dairesinde veya müstakil bir evde diğer komşuları ile birlikte yaşamalarını sürdürmesinin daha yararlı olacağını savundu. Umut Evi olarak isimlendirilen evlerde, toplum yaşamına aktif katılımlarının sağlandığını kaydeden Akkuzu, Milas’taki açılışın ardından ülke genelinde 95 Umut Evi bulunduğunu açıkladı.

Muğla’nın ilk Umut Evi’nin Milas’ta açıldığını belirten Akkuzu, “Dairenin 1992 yapımı olması sebebiyle bakımının yapılmasına ihtiyaç duyuluyordu. Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in desteğiyle parke döşemesi, banyo ve tuvaleti tamamen yenilendi. Elin Elimde Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serap Çebi ile imzalanan protokolle tüm ev içi tefrişatı Dernek tarafından gerçekleştirilmiştir” dedi. Akkuzu, dairede 4 zihinsel engelli bireye aile temelli hizmet modeline uygun bir şekilde yaşama imkanı sunulacağını sözlerine ekledi.

Muğla Valisi Amir Çiçek ise Umut Evi’nin bir okulun, bir fabrikanın açılışı kadar önemli olduğunu hatırlatarak Umut Evleri’ne duyulan ihtiyacın altını çizdi. Vali Çiçek, Şehit Adnan Ergen Umut Evi’nin oluşmasında katkıda bulunan ve destek olan Elin Elimde Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serap Çebi, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yeniköy – Kemerköy Elektrik Üretim A.Ş. Eski Genel Müdürü İbrahim Hakkı Gül, TKİ Milas Sosyal Tesisleri Müdürü Mehmet Orhan’a teşekkür plaketi verdi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest