ismail-oztemel-(4)Muğla’nın Yatağan İlçesi’nde, balıktan zehirlendikleri sanılan çocuklarından biri ölen, diğeri ise hastanede tedavi gören İsmail Öztemel, 19 yaşındaki oğlu Batuhan Öztemel’in ölüm nedeninin ön otopside “karaciğer enzimlerinin yükselmesi sonucu gıda zehirlenmesi” olarak belirtildiğini söyledi. Kimseyi suçlayamayacaklarını da belirten Öztemel, “Çocuklarımın neden zehirlendikleri Adli Tıp’tan gelecek kesin otopsi sonucuyla netlik kazanacak” dedi.

Turgut Mahallesi’ne yaşayan İsmail ve Hümayün Öztemel çifti, geçen 27 Ocak’ta, ilçede kurulan halk pazarından aldıkları hamsiyi akşam yemeğinde çocuklarıyla pişirip yedi. Ertesi sabah çocuklarını uyandırmak için odalarına giren anne Hümayün Öztemel, Yatağan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencisi olan ve bir kuaförde kalfalık yaptığı öğrenilen oğlu Batuhan Öztemel ile üniversite sınavına hazırlanan 21 yaşındaki kızı Hurşide Öztemel’i yataklarında hareketsiz halde buldu.

Bunun üzerine 112 ekiplerinden yardım istendi. Sağlık ekipleri yaptıkları ilk incelemede Batuhan Öztemel’in yaşamını yitirdiğini belirledi. Hayati fonksiyonlarının devam ettiği belirlenen Hurşide Öztemel ise ambulansla Milas 75′inci Yıl Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Akşam yemeğinde yedikleri balıktan zehirlendikleri sanılan iki kardeşten Batuhan Öztemel’in cesedi, Muğla Adli Tıp Kurumu Morgu’ndaki otopsinin ardından dün ikindide ilçe mezarlığında toprağa verildi.

“Akşam hiçbirimizde sıkıntı yoktu”

batuhan-oztemelYatağan Termik Santrali’nden emekli 47 yaşındaki baba İsmail Öztemel, acılarının büyük olduğunu belirtip, “Halk pazarından alıp, temizlettiğim balığı kendi ellerimle pişirdim. Ailecek saat 19.00 sıralarında yedik. Oğlum Batuhan saat 20.30 gibi işten geldi. O da kendisine ayırdığımız balığı ve bir gün önceden kalan börülce yemeğinden yedi. Akşam hiçbirimizde bir sıkıntı yoktu. Eşim ve ben erkenden odamızı çekilip, uyuduk. Çocuklarımız, biraz daha oturdular. Sabah eşim kendilerini uyandırmak istediğinde ise bu acı olayla karşılaşıp, 112 Acil Servis’i aradık. Hemen ardından jandarma aradı. Ne olduğunu sordu, kendilerine bizim de bir şey bilmediğimizi, gelip kendilerinin görmesinin gerektiğini söyledim. ‘Akşam ne yediniz?’ diye sordular, ‘Balık’ dedim. Bunun üzerine gıda zehirlenmesi olabileceği şüphesi üzerinde duruldu. Kızım ve oğlum aynı odada kalıyor. Odada zehirlenmelerine neden olabilecek başka bir şey de yok. Kimseyi suçlayamam” dedi.

“Ön otopside ölüm nedeni gıda zehirlenmesi”

hurside-oztemelKızı Hurşide’nin İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisinin devam ettiğini belirten baba Öztemel, “Yakınlarımızdan durumunun iyiye gittiğini öğrenip, seviniyoruz. Kızımdaki tahliller ve oğlumun ön otopsi raporuna göre kesin ‘balıktan zehirlendiler’ demek şu an için zor. Ancak, ön otopside karaciğer enzimlerinin yükselmesi sonucu gıda zehirlenmesine bağlı ölüm olarak belirtildi. Aynı yemekten eşim de ben de yedik ama bize bir şey olmadı. Ancak kesin sonuç asıl otopsiden sonra belli olacak. Yatağan Halk Pazarı’ndan aynı hamsiden başkaları da aldı ama buna benzer vaka görülmediğini öğrendik. Allah’tan kızımı bize bağışlamasını istemekten başka yapabileceğimiz bir şey yok” dedi.

Öztemel, olayın ardından Muğla İl Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkililerinin, incelenmek üzere yedikleri balıktan numune aldıklarını da söyledi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest