Gilles-ApapGümüşlük’te klasik müzik, “Akdeniz Rüzgârları” ile devam ediyor. DenizBank ana sponsorluğunda devam eden 12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında 29 Temmuz Çarşamba akşamı Fransız kemancı Gilles Apap ve Sırp piyanist Misha Dacic, festival sahnesinde bir araya gelecek.

“Akdeniz Rüzgârları” başlığı altında sergilenecek performans Gümüşlük Antik Taş Ocağı’nda saat 21:00’de başlayacak. Manuel de Falla, Maurice Ravel ve George Enescu’nun eserlerinden oluşan repertuarla, Bodrum’da Akdeniz rüzgârları esecek.

Her müziğin üstesinden gelen bir yetenek; Gilles Apap
Yehudi Menuhin’in “21. yüzyılın gerçek kemancısı” olarak tanıttığı Fransız uyruklu kemancı, dünyanın her yerinde sadece standart klasik müzik repertuarının virtüöz yorumlarıyla değil aynı zamanda duygusal ve rahat çalışıyla insanları müziğin keyfine katılmaya davet eden bir üsluba sahip. Bach, Mozart veya Ravel olsun ya da dünyanın herhangi bir yerinin geleneksel müziği, Gilles Apap hepsinin üstesinden gelmeyi bilen bir sanatçı olarak değerlendiriliyor.

Apap, New York Carnegie Hall’dan Paris’in Salle Pleyel’ine veya Berlin Filarmoni Salonu’na kadar dünyanın en bilinen salonlarındaki konserlere solist olarak davet edilen bir sanatçı. Apap, bir solist ve oda müzisyeni olarak müziğe yaklaşımı, müziği aktarma ve paylaşımındaki özgün anlayışı sayesinde uluslararası oda orkestralarının müzik yönetmeni olarak giderek daha çok rağbet gören bir müzisyen. Sahne sanatçılığının yanı sıra Uluslararası Menuhin Vakfının sıklıkla misafiri olan Apap, dünyanın her yerinde festival ve akademilerde masterclass ve çalıştaylara katılmakta.

Festivalin en sevdiği simalardan; Misha Dacic
Misha Dacic, festival izleyicisinin çok yakından tanıdığı bir müzisyen; festivale daha önce de birçok kez, gerek konser sanatçısı, gerek Saygun Piyano Yarışmasının jüri üyesi, gerek masterclass eğitmeni olarak katılan Dacic, müzik geleneğine sahip bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Misha Dacic, 10 yaşından beri seyirci önünde performanslar sergileyen bir sanatçı. 2003 yılında Miami Piano Festivalindeki ilk konserinden sonra Dacic, ABD’nin her yerinde seyirciyi fetheden, rağbetle aranan bir solist oldu. Orta ve Güney Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Japonya’da resitallerde yer alan Dacic, misafir solist olarak da sahne almakta. 2009 yılında Ida Haendel ile Japonya’da turneye çıktıklarından beri iki müzisyen dünyanın her yerinde konserler vermekte. Franz Liszt’in 2011′deki 200′üncü doğum yılı nedeniyle Piano Classics’te Dacic’in bir de Liszt Albümü yayınlandı.

Misha Dacic, 2013′ten beri Türkiye’de Mersin Üniversitesinde ve Sırbistan’ın Niş kentindeki Güzel Sanatlar Üniversitesinde dersler vermekte.

“Akdeniz Rüzgârları” Gümüşlük’te esecek

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nde Apap ve Dacic’in vereceği konserde gece Manuel de Falla’nın bir eseri ile başlayacak. İkili bestecinin “Siete canciones populares espanolas” adlı eserini seslendirecek. “Yedi İspanyol türküsü” olarak adlandırılan bu eser, “El paño moruno”, “Seguidilla murciana”, “Asturiana”, “Jota”, “Nana”, “Canción” ve “Polo” adlı bölümlerden oluşuyor. Ardından Maurice Ravel’in, “Keman ve Piyano için Sonat, M.77” başlıklı eserini seslendirecek olan ikilinin bu eserden çalacakları bölümler, “Allegretto”, “Blues. Moderato” ve “Perpetuum mobile. Allegro”dan oluşuyor.

Gecenin ikinci yarısında Kemancı Gilles Apap ve Piyanist Misha Dacic, George Enescu’nun “Keman ve Piyano için Sonat, Op. 25, no 3” adlı eseriyle klasik müzikseverlerin karşısına çıkacak. İkili bu eserden “Moderato malinconico”, “Andante sostenuto e misterioso” ve “Allegro con brio, ma non troppo mosso” adlı bölümleri seslendirecek.

Sponsorlar

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsorluğunu DenizBank üstlenirken; Bosch, co-sponsor olarak festivale destek veriyor. Festivalin diğer destekçileri ise TC. Başbakanlık Tanıtma Fonu, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası; otel partneri: Marriott; ulaşım sponsoru: THY; ulaşım destek: Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası; tanıtım desteği: Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum FM; GFA Eğitim sponsoru: Çağdaş Holding, A Mutfak Mobilya.

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali “Avrupa’nın en seçkin festivalleri, EFFE 2015 – 2016” etiketiyle onurlandırılmıştır.

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde sonraki konserler:

29 Temmuz - “Akdeniz Rüzgârları” Gilles Apap – Keman (Fransa) ve Miroslav Dacic – Piyano (Sırbistan)

31 Temmuz - “Anika Vavic ile klasikten moderne” Anika Vavic – Piyano (Sırbistan)

4 Ağustos - “Yıldızlara Serenat” Gülsin Onay – Piyano (Türkiye)

8 Ağustos - “Nirvana ve Pink Floyd’dan Virtüöz Piyano için Seçmeler” Ayşedeniz Gökçin (Türkiye)

Gümüşlük Festival Akademisinde sonraki Masterclasslar;

Piyano – 16 Temmuz –04 Ağustos

Keman – 28 – 31 Temmuz

 

Konserlerin başlama saati 21.00’dir. Gala; Bodrum Antik Tiyatro, diğer tüm konserler Gümüşlük Antik Taş Ocağında gerçekleştirilecektir. Biletler; Biletix gişelerinden temin edilebilir.

 

İletişim

www.gumuslukfestival.org

gumuslukfestival@gmail.com

www.facebook.com/gumuslukfestival

 

 

 

 

 

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest