akdenizden-egeye-doga-ve-dostluk-yuruyusu-(2)Muğla’nın Datça İlçesi’nde her yıl düzenlenen, “Akdeniz’den Ege’ye Doğa ve Dostluk Yürüyüşü”nün 17′ncisi, kalabalık bir katılımla yapıldı.

Datça Çevre ve Turizm Derneği (DAÇEV) öncülüğünde, Datça Kaymakamlığı, Datça Belediyesi ve Kızlan Mahallesi Muhtarlığı’nın desteğiyle düzenlenen 14 kilometrelik yürüyüşe; Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, Datça Belediye Başkanı CHP’li Gürsel Uçar, DAÇEV Başkanı Zehra Kahraman ve yaşlısı genci çok sayıda doğasever katıldı. Yürüyüş öncesi Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kalabalık, oyun havaları eşliğinde gönüllerince eğlendi. Halaylar, çekildi, horonlar tepildi, zeybekler oynandı. Davul zurnanın coşkulu müziğine yaşlısı, genci, kadın, erkek yüzlerce kişi katıldı.

akdenizden-egeye-doga-ve-dostluk-yuruyusu-(1)Akdeniz İle Ege Buluştu

Datça ilçe merkezi İskele Mahallesi’nde, Akdeniz’deki Kumluk Plajı’ndan testilere doldurulan deniz suyu, Atatürk Caddesi, Sevgi Yolu, Denizliler Sitesi, Azmak Boyu, Kızlan Yel Değirmenleri, Çeşmebaşı Meydanı ve Kez Tepesi geçilerek gerçekleştirilen yürüyüşün ardından, Ege’de Gökova Körfezi Katyalı sahiline dökülerek iki denizin 17′nci kez buluşması sağlandı.

“Akıllarımız da birbiriyle buluşsun”

Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, bu yıl 17′ncisi gerçekleştirilen etkinlikte olmaktan büyük onur duyduğunu belirterek, “Bugün nasıl ki Akdeniz’in suyunu Ege Denizi’nin suyu ile buluşturacaksak, bu anlamlı günün vesilesiyle, kalplerimizin, gönüllerimizin, akıllarımızın da birbirleriyle buluşmasını, kavuşmasını, yüreklerimizin ortak bir şekilde atmasını temenni ediyorum” dedi. Belediye Başkanı Gürsel Uçar ise konuşmasında, Akdeniz’den Ege’ye doğa ve dostluk yürüyüşünün uzun yıllar boyunca yapılması dileğinde bulundu.

“Fikir babasını kaybettik”

DAÇEV Başkanı Zehra Kahraman ise, 17 önce başlayan yürüyüşün bugün buruk bir şekilde tekrarlandığını belirtirken, “Yürüyüşün fikir babası Avukat Turgay Sönmez ağabeyimizi bir hafta önce kaybettik. Kendisi bu yürüyüşü Datça’ya armağan etmişti. Datçalılar olarak bugün, onu da yüreğimizde taşıyarak yürüyoruz” dedi. Datça’nın turizmi açısından bu yürüyüşü çok önemsediklerini ifade eden Kahraman, “Yürüyüşümüze, çevre il ve ilçelerden gelenler oluyor. Yabancı turistlerden de katılım var. Datça Yarımadası, Akdeniz ve Ege denizini buluşturuyor. Bu yürüyüş ile biz iki denizin buluşmasına gönderme yapıyoruz. Her yıl, Akdeniz’in suyunu Ege denizi ile buluşturuyoruz” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest