akut-egitim-bodrum-(3)Bodrum’daki Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Bodrum Operasyon Merkezi ev sahipliğinde, “Doğada Arama Kurtarma Eğitimi” düzenlendi.

Bodrum, Kuşadası, Didim ve Kaş’tan gelen 17 AKUT üyesine, derneğin kurucularından ve eğitim sorumlusu Memet Tanrısever tarafından iz sürme ve takip eğitimi verildi. Pedasa Yaylası’nda gerçekleştirilen eğitimde, iz takibinde nelere dikkat edilmeli, bulgu arama, ayak izi okuma, yaralı sesine ulaşma ve yön bulma, eğitimleri uygulamalı olarak verildi. Belirlenen mesafede ipucu ve bulguları sınırlı zaman içinde bulma konusunda da katılımcılar bilgilendirildi.

Eğitimi veren Memet Tanrısever, “Eğitim doğada kaybolan vatandaşların arama çalışmalarında akut-egitim-bodrum-(2)faydalı olacak. AKUT ekiplerinin neredeyse tamamına bu eğitimleri verdik. Eğitimin ilk aşaması tamamlandı. İkinci aşamasında da hayatı sürdürebilme ve ileri navigasyon eğitimleri verilecek. 2 günlük bir eğitim oldu. Ekiplerimize, olay takiplerinde iz bulmada ve kaybolan kişi hakkında bilgi sahibi olabilmek için ayrıntılı ipuçlarını öğrettik” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest