cyddÇağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Merkezi ve Bodrum dahil tüm şubeleri tarafından, gündemde olan “yeni anayasa” ile ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:

“Başkanlığını meşrulaştırmak için, yeni Anayasa mücadelesi veren Cumhurbaşkanının, Anayasa Mahkemesi’nin kararı hakkında “Bu olayın ifade özgürlüğü ile uzaktan yakından alakası yoktur. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karara uymuyorum, saygı da duymuyorum. ” biçimindeki beyanı, yeni Anayasa yapmanın ne kadar gereksiz olduğunu göstermiştir.

Yıllardan beri eylemleri ve söylemleriyle sürekli Anayasa’yı ihlal ederek Anayasa suçu işlemekte olan bir Cumhurbaşkanının özgürlükçü bir Anayasa talebi asla inandırıcı olmamıştır. Anayasa’yı uygulamak yeni anayasa yapmaktan daha önemlidir.

Cumhurbaşkanının tanımadığı karar, esasen 2010′da kendisinin referanduma sunduğu Anayasa değişikliğiyle kurulan yeni Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karardır.

Cumhurbaşkanının kendi özel kanunlarını ve kararlarını uygulayan mahkemeleri tanımak ve saygı duymak konusundaki tutumu, nasıl bir başkanlık istediğinin kanıtı olmuştur.

Kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.”

Paylaş
  • gplus
  • pinterest