bodtumden-akilli-orman-(3)Bodrum’da, Bodrum Orta Doğu Mezunlar Derneği (BODTÜM) üyeleri, Ankara Kızılay’daki hain saldırıda hayatını kaybedenler arasında bulunan Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri Berkay Baş ve Ozancan Akkuş anısına 230 fidan dikti. Fidanların kurulacak akıllı sistemle sulanacağı belirtildi.

Bodrum’da kurulan ve 50 üyesi olan BODTÜM üyeleri, geçtiğimiz haziran ayında Kızılağaç Mahallesi’nde yanarak kül olan 4 hektarlık ormanlık alandan 2 dönümlük araziye 230 mavi servi fidanı dikerek anı ormanı haline getirdi. Bugün Bodrum Orman İşletme Şefliği memurlarının da katıldığı ve fidan dikimi konusunda bilgilendirme yaptığı uygulamanın ardından ODTÜ’lü mezunlar 2-3 yaşlarındaki fidanları toprakla buluşturdu.  Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Göktepe ile 45 üyenin katıldığı etkinlikte konuşan Dernek Başkan Yardımcısı, inşaat mühendisi Süha Sevük (71), “Buraya Bodrum’un ilk akıllı ormanını yapacağız. Diktiğimiz fidanlar kuracağımız su deposu ve yer altından döşenecek borularla sürekli sulanacak. Bu projeyi küçük bir alanda bugün başlatırken en az 10 hektarlık bir alan üzerinde çalışmamız devam ediyor” dedi.

bodtumden-akilli-orman-(5)Gözyaşları İçinde Genç Fidanları Anlattı

Konuşmasına gözyaşları içerisinde güçlükle devam eden Sevük, “Bu ilk projenin heyecanını kamuoyuyla paylaşmaktan duyduğumuz mutluluk büyük bir acıyla da gölgelendi. 13 Mart 2016 Pazar günü Ankara Kızılay’da gerçekleşen terör eyleminde masum insanlar hedef oldu. Aralarında genç iki ODTÜ’lü öğrencimiz Ozancan Akkuş ve Berkay Baş’ın da olduğu, saldırıda hayatını kaybeden tüm insanlarımızın anısına bu fidanları dikiyor, her türlü terör eylemini ve bunlardan yarar umanları şiddetle kınıyor, lanetliyoruz” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest