ankaradaki-saldiri-icin-bodrumda-oturma-eylemi_5960_dhaphoto2Ankara’da yaşanan ve 95 kişinin hayatını kaybettiği, 186 kişinin yaralandığı bombalı saldırı Bodrum’da protesto edildi.

Bodrum Gezi Dayanışması’nın çağrısı ile Bodrum Belediye Meydanı’nda toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, Ankara’daki patlamayı oturma eylemi yapıp alkışlarla protesto etti. CHP ve HDP’nin de aralarında bulunduğu bazı siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ve oluşumdan üyeler ile vatandaşların katıldığı protestoda, ‘Savaşa inat, barış hemen şimdi!’ yazılı pankart açıldı. Protestoya katılanlar, ‘Korkmuyoruz kaybedeceksiniz’, ‘Katilleri tanıyoruz’, ‘Barış mitingi katliamını lanetliyoruz’, ‘Yetmedi mi?’, ‘Halkların barış ve özgürlük talebi katledilemez’, ‘Katliamlar barış talebimizi engelleyemez’, ‘Barış masası kurulsun’ yazılı dövizler taşıyıp, ‘Gün gelecek devran dönecek, katiller halka hesap verecek’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganı attı. Gruptakiler arasında bulunan Birleşik Haziran Hareketi Üyesi Jeoloji Mühendisi Mustafa Erdoğan,  bir vatandaş olarak yaptığını belirttiği açıklamasında, “Katillerimizi iyi tanıyoruz. Bugünden değil, Türkiye tarihinin en eskilerinden beri biz bunları çok iyi tanıyoruz. Barış sevenleri katledenleri tanıyoruz. Barış davasından tanıyoruz biz bunları” dedi.

1 Kasım seçimlerinde HDP’den 2′nci sıra milletvekili adayı Mehmet Polat ise “Bugün vicdanlarımız bombalandı. İçimiz gerçekten kan ağlıyor. Biz bunlara inat barışa ısrar edeceğiz” diye konuştu. Gruptakiler alkışlarının ardından bir süre oturma eylemi yapıp daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

datcada-ankaradaki-kanli-saldiri-lanetlendi_9706_dhaphoto1Datça’da Ankara’daki kanlı saldırı lanetlendi

Datça’da, Berkin Elvan Anıtı önünde toplanan bir grup, Ankara’daki kanlı saldırıyı lanetledi.

CHP, HDP, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Derneği ve Birleşik Haziran Hareketi üyeleri, ‘Ankara’da Katliam var: İnadına Barış’ yazılı pankart açıp, bir süre oturma eylemi yaptı. HDP Muğla 1. sıra milletvekili adayı Hürriyet Karadeniz burada yaptığı konuşmada, inadına barış demeye devam edeceklerini belirterek, “Bu ülkeyi bunların kanlı ellerine bırakmayacağız” dedi.

CHP Datça İlçe Başkanı Aytaç Kurt ise saldırıyı lanetleyerek, “İçinden geçmekte olduğumuz bu karanlığın faillerinin bir an önce bulunarak adalet önüne çıkartılmasını istiyoruz. Güvenlik ve istihbarat kurumlarının hangi gerekçeyle böyle büyük bir zaaf içerisinde olduğunun araştırılmasını talep ediyoruz. Bu olayda ihmali olan tüm siyasi sorumluların gecikmiş de olsa istifa etmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP’li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar da konuşmasında, yaklaşan seçimler öncesi yaşanan kanlı saldırılarak dikkat çekerek, “İki ay önce ‘Erken seçimler yapılmaz’ dediler. ‘Türkiye’yi savaşa götürür, bu seçimi yine yaptırmaz’ dediler. Bugün, iki ay önce konuşulanlar, senaryosu yazılmış, önümüze geliyor. Ne olursa olsun. ‘Önce demokrasi’ diyoruz. Biz, bu seçimleri yapacağız. AKP’yi, bu ülkeden barışla, sevgiyle, demokrasiyle yok edeceğiz. Onları silip süpüreceğiz. Sarayı da elerinden alıp başlarına çalacağız” diye konuştu.

ankaradaki-saldiriya-mugladan-protesto-_6742_dhaphoto2Ankara’daki saldırıya Muğla’dan protesto

Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde toplanan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, Ankara Tren Garı Kavşağı’nda yaşanan patlamada 86 kişinin hayatını kaybetmesini protesto etti.

Menteşe’deki Sınırsızlık Meydanı’nda bir araya gelen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, ‘Ankara katliamını kınıyoruz’, ‘Ankara’nın taşına bak, gözlerimin yaşına bak, biz barışa kefen olduk, şu Tayyip’in yaptığına bak’, ‘Bu meydan kanlı meydan’ yazılı pankartları açarak saldırıya tepki gösterdi.

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişilik grup adına açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Muğla Şube Başkanı Fatma Yarış, hayatını kaybedenlerin ailelerine sabır, yaralılara ise acil şifalar diledi. Yarış, şunları söyledi:

“Yüreği barıştan yana atan herkesin katıldığı mitingi kana bulayanlara karşı tek yürek olarak alanlardayız. Katliamı gerçekleştirenlerden hesap sorulması için sonuç alana kadar mücadelemizin ve barış çağrımızın devam edeceğini haykırıyoruz. İşçiler, eğitimciler, sağlıkçılar, mühendisler tüm emekçiler olarak barıştan yana tavır alan, ülkenin içine sokulmaya çalışıldığı karanlığa teslim olmayacağını haykırmak üzere Ankara’da binlerce yüreğin sesini duyurmak için bir araya gelen yiğit ve fedakar yoldaşlarımızın yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.”

“İnsan Hayatı Kutsaldır”

Türkiye’nin silahların ve ölümlerin gölgesinde kaosa sürüklendiğini ileri süren Yarış, “Barıştan yana taleplerini kardeşçe halaylarla haykıran yoldaşlarımızı katledenleri, ölümlerden nemalananları, bu konuda pervasızca sosyal medyada kin ve nefret söylemleriyle toplumu kışkırtanları kınıyoruz. Biz barışı insanlık ve kardeşçe yaşamak için istiyoruz” dedi.

Protesto gösterisi, oturma eyleminin ardından son buldu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest