anne-kiza-20-yil-hapis-(4)Seydikemer’in Ören Mahallesi’nde 2013 yılında intihar süsü verilen olayın cinayet olarak ortaya çıkarılmasının ardından göz altına alınarak tutuklanan anne ve kızının Fethiye Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmasında karar çıktı. Anne ve kızı kasten öldürme suçunu işledikleri nedeniyle önce 24′er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklara iyi hal indiriminden dolayı bu ceza 20′şer yıl hapis cezasına düşürüldü.

Seydikemer İlçesi Ören Mahallesi’nde evinin yakınındaki bir kayalıkta aşağıya atlayarak intihara teşebbüs ettiği öne sürülen 3 çocuk babası 48 yaşındaki Durmuş Hasan Çiftçi’nin yakınlarının şikayeti üzerine Fethiye Cumhuriyet Savcılığı ve Jandarma tahkikatı derinleştirince eşi Ümmügülsüm Çiftçi ile kızı 18 yaşındaki Keziban Çiftçi tutuklanarak ceza evine konulmuştu. Fethiye Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan anne ve kızı kasten adam öldürmekten 20′şer yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Duruşmada tutuklu sanık Ümmügülsüm Çiftçi “Suçum yoktur. Tahliyemi istiyorum. Ben eşimi öldürecek insana benziyor muyum? Beraatimi istiyorum derken” derken tutuklu sanık Keziban Çiftçi de son sözlerinde haksız tahrikin ne demek olduğunu bilmediğini, olay sırasında kardeşlerinin olmadığını annesinin de beraatini istediğini söyleyerek “Ben vicdanen suçsuz olduğuma ve masum olduğuma inanıyorum. Kardeşlerim hiçbir şekilde bu olaya karışmamıştır” dedi. Sanıklar Keziban Çiftçi ve Ümmügülsüm Çiftçi önce 24′er yıl hapis cezasına çarptırıldı, ardından bu ceza takdir indirimiyle 20′şer yıl hapis cezasına çevrildi. Davadaki suça sürüklenen çocuklar İ.Ç ve P.Ç’nin kasten öldürme suçunu işlediklerini gösterir sabit delil olmamasından dolayı beraatlerine karar verilirken, anne Ümmügülsüm Çiftçi ve kızı Keziban Çiftçi’nin tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Duruşmanın ardından maktül Durmuş Hasan Çiftçi’nin yakınlarının avukatı Bülent Demen yaptığı açıklamada mahkemenin neticelendiğini bildirdi. Bülent Demen ” Dava da sanık olarak yargılanan maktulün rahmetlinin eşi Ümmü Gülsüm ve kızı Kezban ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırıldılar. Belli indirimler uygulandı. Bu indirimlerle neticede 20 yıl hapis cezasıyla cezalandırıldılar. Tüm indirimler uygulandıktan sonra netice ceza 20 yıl. Diğer 2 yaşı küçük çocuk açısından verilen karar beraat. Çünkü ikisinin cinayet suçuna iştirak ettikleri yönünde delil bulunamadı kanaatine varıldı. Ancak her ikisi hakkında da suç delillerini karartmak, saklamak ve bu saklanması noktasında yardım etmekten Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi. Neticede adaletin kısmen de olsa yerini bulduğunu düşünüyoruz.” dedi. Olayın uzun süre intihar olarak kamuoyunda kaldığı hatırlatılınca avukat Bülent Demen “Şimdi bu henüz kesinleşen bir yargı kararı değil. Bu noktada konuşmanın çok doğru olacağını düşünmüyoruz ama adli tıpın belli delilleri ortaya çıkarması, yapılan keşif mahali ve keşif mahalinde bu intiharın mümkün olamayacağına dair fiziksel kanaatler hasıl olduktan sonra sanıklar samimi ikrar noktasına gecerek, belli ifadelerde bulunmuşlar ve bu ifadelerde cinayet olduğunu kabul etmişlerdir. Tabii sanıkların her türlü kendilerini savunma, olayı gizleme ve hatta yalan söyleme hakları da vardır. Olayı bu çerçeve de değerlendirmek gerekiyor. Netice de intihar olmadığı hem adli tıp raporları, hem de sanıkların anlatımlarıyla kesinleşmiştir” dedi.

Olay Nasıl Olmuştu ?

2 yıl önce Seydikemer’e bağlı Ören Mahallesi’nde evinin yakınındaki yüksek bir kayalıktan aşağıya atlayarak intihara teşebbüs ettiği ileri sürülen Durmuş Hasan Çiftçi’nin yakınlarının şikayeti üzerine gözaltına alınan eşi ve kızı aylar sonra tutuklanmıştı. Olay, Ören Mahallesi’nde 2013 yılı içinde Kurban Bayramı tatilinde meydana gelmişti. Evinin yakınındaki bir kayalıktan aşağıya atlayarak intihara teşebbüs ettiği ileri sürülen evli ve 3 çocuk babası Durmuş Hasan Çiftçi, kaldırıldığı Fethiye Devlet Hastanesi’nde 27 gün süren tedavinin ardından hayatını kaybetmişti. Çiftçi’nin yakınlarının olayın intihar değil cinayet olduğu yönündeki iddiaları üzerine soruşturma başlatılmıştı. Olayın ardından Ören Köyü Yuvadere Mahallesi’ndeki ikametlerinden ayrılarak Fethiye’de ev tutan Durmuş Hasan Çiftçi’nin eşi Ümmügülsüm Çiftçi (48), kızları Keziban Çiftçi (18) ve P.Ç. (17) ile oğlu İ.Ç. gözaltına alınmışlardı. Muğla Adli Tıp Kurumu’ndan olayın intihar olmadığı şeklinde gelen raporun ardından gözaltına alınan 4 şüpheli Fethiye Adliyesine sevk edilmişti. Geç saatlere kadar sorgulanan Ü.Ç ve kızı K.Ç tutuklanarak Muğla E Tipi Kapalı Cezaevine gönderilmişlerdi. Çiftçi’nin diğer çocukları F.Ç. ve İ.Ç. de serbest bırakılmıştı.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest