batan-botta-kaybolan-15-siginmacilardan-1-kadinin-cesedi-bulundu_2493_dhaphoto6Bodrum’da şiddetli rüzgardan alabora olan botta kaybolanları arama çalışmalarında 30 yaşlarındaki bir kadının cesedi bulundu. Suriyeli 20 sığınmacının bulunduğu bot dün Turgutreis açıklarında batmış, 5 kişi kurtulurken 15 kişi kaybolmuştu.

Turgutreis açıklarındaki Tülle Adası yakınlarında alabora olan lastik bottan suya düşen bir grup kaçağı dün saat 06.30′da gören balıkçılar, durumu Sahil Güvenlik ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine bölgeye hareket eden Sahil Güvenlik ekipleri, Suriyeli 1′i kadın 5 kişiyi kurtardı. Sağlık durumu iyi olan kaçaklar, Turgutreis Limanı’ndan karaya çıkarıldı. Yunanistan’ın İstanköy Adası’na geçmek isterken kabus dolu anlar yaşayan umut yolcuları, Turgutreis Sahil Güvenlik Komutanlığı’na götürüldü.

Sabaha Kadar Sonuç Alınamadı

Sığınmacının ifadeleri sonrası lastik botta 8′i çocuk, 4′ü kadın 20 kişinin bulunduğu öğrenildi. Bunun üzerine kayıp 15 kişi için arama kurtarma çalışması başlatıldı. Sahil Güvenlik helikopterleri, Sahil Güvenlik uçağı ve Sahil Güvenlik botları; kaçak botunun alabora olduğu Tüllüce Adası ile Çavuş, Kiremit ile Yassıada arasındaki bölgeyi aradı. Dünden itibaren sabaha kadar süren çalışmalardan sonuç alınamadı. Henüz, halen hayatta olan bir kişiye ulaşılamadı.

batan-botta-kaybolan-15-siginmacilardan-1-kadinin-cesedi-bulundu_2493_dhaphoto3KADIN CESEDİ BULUNDU

Sabah ava çıkan balıkçı tekneleri, kayıp olan kaçaklardan birine ait olduğu sanılan 30 yaşlarındaki bir kadına ait ceset, Turgutreis Limanı’na 200 metre uzaklıkta, D- Marin Marina mendireğindeki kayaların arasına sıkışmış halde bulundu. Durumdan haberdar edilen Sahil Güvenlik ekipleri, bölgeye hareket etti.

Sahil Güvenlik botuna alınan kadın cesedi, Turgutreis Limanı’na getirildi. Cenaze aracına yüklenen ceset, otopsi için Muğla Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Bölgede arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü görüldü.

Bodrum’da bu sabah mendirekte cesedi bulunan 30 yaşlarındaki kadının adı belirlenemedi. Dün sağ kurtarılan kaçaklar, kimlik tespiti sırasında ölen kadını tanıdı, ancak ismini bilmediklerini söyledi. Kadınla birlikte üç çocuğu ve eşinin de botta olduğu belirtildi. Henüz kayıp 14 kişiye ulaşılamadı.

Sağ kurtarılanlardan Suriye uyruklu 30 yaşındaki Mirvan Hassan, “Botu kendi olanaklarımızla temin ettik. Açıldıktan 30 dakika sonra fırtınaya yakalandık” dedi.

Haber: DHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest