sakiz-veren-atik-pil-makinesi-(1)Muğla’nın Menteşe ilçesinde belediyenin atık pil toplama makinelerinde biriken toplam 2 bin 700 pil sayesinde, yaklaşık 11 dönüm toprak alan kirlenmekten kurtarıldı.

Menteşe Belediyesi’nin çocukların geri dönüşüme ve çevre temizliğine olan ilgisini arttırmaya yönelik çalışmalarından biri olan atık piller karşılığında sakız veren pil toplama makinesi, büyük ilgi görüyor.

Çocuk Bilim Parkı ve Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde bulunan makinelerde son beş ay içerisinde yaklaşık 2 bin 700 pil toplanırken, yaklaşık 11 dönüm toprağın atık piller yüzünden kirlenmesinin önüne geçildi.

CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, ilçede okullar dahil olmak üzere 121 noktada 197 adet pil kutusu bulunduğunu hatırlatarak, “1 adet küçük pilin yaklaşık 4 metrekare toprağı kullanılamaz hale getirebileceği düşünüldüğünde, yaklaşık 11 dönüm toprağı kirletme potansiyeli olan pillerin çöpe atılması özellikle çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın duyarlılığı sayesinde engellenmiş oldu. Atık pil karşılığında çocuklarımıza sakız hediye eden pil makinesi sayesinde, çocuklarımız küçük yaşta doğa ve çevre bilincine sahip duyarlı birer birey olarak yetişiyorlar. Ayrıca talep eden iş yerleri, kamu kurum ve kuruluşlarına da ücretsiz olarak atık pil kutusu veriyoruz” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest