kacak-gocmen-sorunuCHP Mülteci ve Sığınmacıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu üyesi bir grup milletvekili, Ege’de yaşanan kaçak göçmen sorununa Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile köklü çözüm bulabilmek amacıyla üretilecek projelere destek için harekete geçti. Kaçakların yoğun olarak bulunduğu İzmir ve Bodrum’daki semtler ile Yunan adalarına geçiş yaptığı güzergahlarda inceleme yapacak olan milletvekilleri, göçmen facialarının sembolü olan Aylan bebeğin cesedinin kıyıya vurduğu Ali Hoca Burnu’ndan 3 Aralık’ta saat 05.00′da botla denize açılacak, temsili olarak kaçışı yaşayacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla kurulan ve çalışmalarına geçen 7 Eylül’de başlayan Mülteci ve Sığınmacıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu üyesi de olan CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Sezgin Tanrıkulu, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, CHP Adana milletvekili Elif Doğan Türkmen ve CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu iki gün boyunca mültecilerin yoğun bulunduğu yerlerde inceleme yapacak.

Konuyla ilgili bilgi veren CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, “Amacımız bir mezarlık haline dönen barış denizi Ege’de bu facialara son vermek. Bunu sadece ülkemizin değil tüm ulusların bir sorunu olarak görüyoruz. Bu nedenle ortak projeler üretilmeli. Esad ile zamanında el ele mavi yolculuklara çıkılan sahillere, bugün Esad’dan kaçtığı söylenen çocukların cansız bedenleri vurmaya başladı. 2 Ekim 2014 tarihinde Genel Başkanımız, ‘Kobani’ye özel bir tezkere çıkaralım, IŞİD’i püskürtelim ve hem ülkemiz için güvenlik zaafından kurtulalım hem de oradaki insanların göçe zorlanmasına engelleyelim’ derken, Başbakan Davutoğlu, Genel Başkanımıza ‘Sizin aklınıza ihtiyacımız yok. Sen sus yeter. Bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti ne yapacağını bilir, devletimiz kudretlidir’ demişti. O kudretin sonunda bugün Başbakan Davutoğlu’nun toleransla yaklaştığı, Ortadoğu’nun öfkesi birikmiş gençlerinden kaçan küçücük çocuklar ve aileleri, Türkiye’deki ‘Biz tüm Suriyeliler’e kucak açıyoruz’ söylemleri bir yanda dururken, önce Suriye’den Türkiye’ye kaçtılar. Ancak, şimdi ölümü göze alarak, bütün dünyaya, Avrupa’ya ulaşmak için gecenin bir saatinde botlara, şambrellere binerek Türkiye’den ayrılmaya çalışıyorlar. Çünkü Türkiye’nin göçmen politikasında, sığınmacı ve mülteci politikasında çok önemli eksiklikler var. Sadece hamaset yaparak, sadece büyük laflar söyleyerek bu işler olmuyor. Bu işlere akılcı ve vicdanlı çözümler bulmak gerekir. Ya gerçekten bu insanlara sahip çıkmak gerekir ya da sahip çıkılmayacaksa uluslararası toplumu harekete geçirerek buna bütün dünya ölçeğinde bütünleşik bir çözüm aranması gerekir” dedi.

Ali Hoca Burnu’ndan Botlara Binip Denize Açılacaklar

Demir, partilerinin oluşturduğu komisyon üyeleri ile birlikte yoğun olarak bulunduğu önce İzmir, ardından da Bodrum ilçesindeki semtler ile Yunan adalarına geçiş yaptığı güzergahlarda inceleme yapacaklarını, 3 Aralık Perşembe günü saat 05.00′da minik Aylan Kurdi’nin son nefesini verdiği Ali Hoca Burnu’ndan botlara binip denize açılarak, incelemelerde bulunacaklarını da kaydetti.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest