azmak-deresindeki-balik-olumleri-oksijensizlikten_9737_dhaphoto2Marmaris Kemeraltı Mahallesi’nde denize dökülen Azmak Deresi’nde geçen Ramazan Bayramı’nda meydana gelen balık ölümlerine, sudaki oksijen eksikliğinin neden olduğu açıklandı.

Geçen 17 Temmuz’da, Marmaris Çevrecileri Derneği’ne yapılan bir ihbarla, Marmaris’in Kemeraltı Mahallesi’nde denize dökülen Azmak Deresi’nde toplu balık ölümleri olduğu belirlendi. Dernek yetkilileri, büyük bölümü yavru yüzlerce balığın öldüğünü tespit etti. Dernek, durumu Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ), Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Marmaris İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirdi. Yetkililer numune alıp, laboratuvara incelenmeye gönderdi. Alınan numunelerle ilgili ilk rapor MUSKİ’den geldi.

azmak-deresindeki-balik-olumleri-oksijensizlikten_9737_dhaphoto5“SU AZALMASINA BAĞLI OKSİJEN YETERSİZLİĞİ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, MUSKİ’den gelen elektronik postada balık ölümlerinin derenin azalan suyundaki oksijen yetersizliğinden kaynaklandığı belirtildiğini bildirdi. Derelerden alınan su numunelerinin incelenmesi sonucu herhangi bir zehirli maddeye rastlanmadığının da elektronik postada vurgulandığını ifade eden Kutengin, “Ancak henüz analiz raporları elimize ulaşmadı. Ulaştığında onları da basınla paylaşacağım” dedi.

Kutengin, “Gelen yazıda numunelerin alındığı yerlerle, bizim belirttiğimiz yerler birbirini tutmuyor. Hatta numune alındığı söylenen yerlerin bir kısmı şu an kuru. Bu konuda da gerekli çalışmaları yapacağız. Olay analiz raporları elimize ulaştığında netliğe kavuşacak” dedi.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest