suMuğla genelinde yağışlı bir kış sezonunun yaşanması bölgedeki barajlardaki doluluk oranlarını da artırdı. Muğla İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Muğla’daki barajlarda doluluk oranlarını açıklayan DSİ 21. Bölge Müdürü Kaya Yıldız, 6 baraj ve bir gölette 30 Ocak 2015 tarihi itibari ile doluluk oranının yüzde 77 olduğunu ve yaz sezonunda su sıkıntısının yaşanmasının mümkün olmadığın açıkladı.

Bölgenin en büyük barajı ve aynı zamanda elektrik üretiminin de yapıldığı Akköprü Barajı ve HES’te son yağışlardan sonra doluluk oranı yüzde 74’e yükseldi. Muğla bölgesindeki barajların toplamının üç katı su tutma hacmine sahip Akköprü Barajı’nın ardından ikinci büyük baraj ve aynı zamanda Bodrum Yarımadası’nın su ihtiyacını karşılayan Geyik Barajı’nda ise doluluk oranı yüzde 93’e ulaştı. Bölgedeki diğer barajlardan Bayır Barajı’nda yüzde 98,48, Mumcular Barajı yüzde 66, Derince Barajı’nda yüzde 29,32, Akgedik Barajı’nda yüzde 56 ve Kazan Göleti’nde de yüzde 69,43’lük doluluk oranına ulaştı.
Şubat, Mart ve Nisan aylarında yaşanacak yağmur yağışları ile bölgedeki tüm barajlarda doluluk oranlarının ortalama yüzde 90’lara ulaşması bekleniyor.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest