baris-icin-yuruyus-bodrumdan-basladi_4580_dhaphoto1Savaşa karşı sesi çoğaltıp, barış çığlıklarını yükseltmek amacıyla, Bodrum’da oluşturulan ‘Barışa Yürüyorum İnisiyatifi’ tarafından 27 Aralık- 01 Ocak tarihleri arasından Bodrum- Diyarbakır güzergahında gerçekleşecek ‘Barışa Yürüyorum’ yürüyüşü başladı.

Bodrum’da, İzmir’den ve çevre illerden de katılımcıların olduğu 35 kişilik grup, temsili yürüyüşü başlattı. ‘Bodrum’dan Diyarbakır’a Barış için yürüyorum’, ‘Ben savaş istemiyorum, barış içinde yaşamak en doğal hakkım. Yeni yılda barış için Diyarbakır’a yürüyorum’ düşüncesi ile gerçekleşen temsili yürüyüş kapsamında bugün Muğla’ya varacak olan grup 28- 29 Aralık’ta Ankara’da, 30 Aralık’ta sabah Adana, öğleden sonra Gaziantep’te, 31 Aralık’ta öğle saatlerinde Şanlıurfa’da olacak ve aynı gün saat 17.00 sıralarında ise Diyarbakır’a varacak.

Şarkılarla Marşlarla Uğurladılar

İzmir’den gelerek yürüyüşe destek veren ve gruba Muğla’ya kadar eşlik edecek olan Praksis müzik grubu, katılanları şarkılarla, marşlarla uğurladı. Müzik grubunun 3 üyesinin de katıldığı yürüyüş kapsamında, grup adına Mehmet Öztürk, savaşa karşı herkesi barış için birlik olmaya çağırdı. Grup, basın açıklamasına kadar barış ve özgürlük şarkıları çaldı. Grup; Muğla’dan sonra yürüyüşe devam edemeyeceğini, ancak Diyarbakır’da tekrar birlikte olacaklarını belirtti.

“Bu Yürüyüş Batının Vicdanının Ölmediğini Gösterecek”

İzmir’den gelen ve yürüyüşe destek veren Barış Yolcuları İzmir grubu sözcüsü Nuray Pehlivan şunları söyledi:

“İnsanlık adına, özgürlükler adına, demokrasi adına attığımız her adıma, iktidar, baskının ve şiddetin dozunu artırarak karşılık verdi. Suruç’ta öldürdü, Ankara’da öldürdü. Ve şimdi de Kürt illerinde mahalleleri, şehirleri ablukaya alarak öldürmeye devam ediyor.  Öldürerek bizi çaresizliğe sürüklemek istiyorlar. Bu böyle devam edemez. Böyle yaşayamayız. Ama bir türlü hep beraber harekete geçemiyoruz. Sanki en büyük muktedir üzerimize bir ölü toprağı serdi ve biz bunu üzerimizden atamıyoruz. İnanıyoruz ki seçilen güzergah, duraklayacağımız şehirlerdeki yürüyüş ve etkinlikler Batı’nın vicdanının henüz ölmediğini, hala kardeşlik adına, barış adına, özgürlük adına bir umudun olduğunu gösterecek.”

“Silahların Susması, Diyaloğun Başlaması Umuduyla”

Barışa Yürüyorum İnisiyatifi adına ise basın açıklamasını Meyil Delen yaptı. Delen şöyle konuştu:

“Son dönemde ülkenin içinde bulunduğu savaş ortamına bağlı olarak ölümler hepimizi doğrudan etkiliyor. Silvan, Cizre, Nusaybin’de yaşatılan kıyım ortamı için tarifsiz şekilde üzgün ve de endişeliyiz. Bugünlerle başa çıkmanın, savaşı, ölümleri, yıkımları durdurmanın yolu, barışa ilişkin talebimizi daha yüksek sesle, hep birlikte cesaretle söylemekten ve bölge halkıyla dayanışmaktan geçiyor. Bu sebeple barış yanlısı olan bizler, ülkenin doğusundan gelen ‘bizi asıl sizin sessizliğiniz öldürüyor’ çığlıklarına kayıtsız kalamadık ve savaşa karşı sesi çoğaltmak amacıyla Bodrum’dan başlayarak Diyarbakır’da sona erecek ‘Barışa Yürüyorum’ adlı bu yürüyüşü gerçekleştirmeyi kararlaştırdık. Batının sessizliğine karşı olan bu yürüyüşün Türkiye halklarına onurlu ve kalıcı barış getirmesi, silahların susması, diyalogun başlaması umuduyla yola çıkıyoruz.”

Açıklamaların ardından yürüyüşe katılan 35 kişiyi, etkinliğe destek veren kalabalık bir grup uğurladı. Cevat Şakir Caddesi’nden Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne yürüyen grup, Yokuşbaşı Mahallesi Kızılağaç Kavşağı’nda otobüslere binerek Muğla’ya hareket etti.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest