osman-gurun-bodrum-(2)CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Bodrum’a gelerek bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Bodrum’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban ve Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen’in de eşliğinde Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün; kentteki çeşitli sivil toplum kuruluşları ve Kaymakamlığı ziyaret etti. CHP Bodrum İlçe Başkanlığı’nı da ziyaret eden Gürün, çeşitli açıklamalar yaptı.

İmar uygulamalarına yönelik açıklama yapan Gürün, “Ben bu yetkinin bakanlıkta olmasını reddediyorum. Büyükşehir Yasası ile birlikte Muğla’da plan bütünlüğü konusunun gündeme geldi. Buna rağmen Muğla’da ve Türkiye’de plan yetkilerinin büyükşehir ve belediyeler dışında dağıtıldı. Bütün Muğla’da ilçe ve büyükşehir belediyelerinin imarla ilgili yetki alanı yüzde 6-6.5 civarında. Plan yapma yetkisine sahip değiliz. Onun için de merkeze alınmış çeşitli bakanlıklara dağıtılmış olan imar yetkisi, Muğla için büyük bir tehlikedir. Bizim önerimiz, plan yetkisinin tümüyle belediyelere devredilmesi ama denetleme mekanizmasının mutlak yerine getirilmesi ve çok ciddi denetlenmesi lazım” dedi.

Büyükşehir yasası hakkında değerlendirme yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise, “Büyükşehir yasasını kendimiz yapmadık. Hiçbirimiz de bunu istemedik zaten. Bugün alınan kararların ne kadar zarar verdiğinin farkına vardılar, yasayı yeniden gözden geçiriyorlar. İşte bu süreçte belki de Muğla’yı da tekrar masaya yatırırlar. Burada önemli olan hızlı bir şekilde hizmet yapma mücadelesi. Ama tabi baştan söyledik. Yeni oluşumlar için süreç lazım. Biz sabırsız insanlarız. Düşünsenize 18 yıl belediye başkanlığı yapmışsınız. 15 yılını kendi yetkinizi ve gücünüzü bilerek yapmışsınız. Şimdi büyükşehir yasası var artık. Kabullenmek zorundayız. Büyükşehir başkanının da yatırım programı yapması lazım. Biz Turgutreis’in arıtması yapılacak diyoruz, ‘ben üstyapı yapacağım’ diyor. Kendi aramızda hizmet yarışından dolayı sıkıntılar yaşadık, yine yaşayacağız. Bu aile içindeki hizmet yarışı kavgası. Bunun dışında kavgamız yok” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest