alman-basini-ziyaret--(3)Almanya’nın Frankfurt şehrinden gelen Alman gazeteci, editör ve turizmciler, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile görüşerek ilçenin turizm faaliyetleri ve Bodrum’un öne çıkan değerleri hakkında bilgi aldı.

Bodrum’u tarihi ve kültürel özellikleriyle yakından tanıyarak Almanya’da tanıtmak amacıyla Bodrum’a gelen ekip, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’la da tanışmak üzere ziyarette bulundu. Bodrum Belediyesinde başkanlık makamında gerçekleşen ziyarete Travel One’danTanja Franke, Reiseinsider’dan Susanne Dreier ve Phan Quoc, Traveller’dan Susanne Mitterbauer, Profi ReisenVerlag’danVerena Kosnar ve Martha Steszi, Touristik Aktuell&Tageszeitung Neue sDeutschland’dan Horst Schwartz, Bentour’dan Reisen Don’s Schöfer ve MTS Globe Bodrum Şube Müdürü Gürhun Tavaslıoğlu katıldı.

Gürhun Tavaslıoğlu, Alman ziyaretçilerin Bodrum Belediye Başkanı’nı da tanımak ve kendisiyle sohbet etmek istediklerini belirtti. Bodrum’a özel olarak gelen ekip, üç gün süren gezilerinde tekne turu ile Bodrum’un koylarını gezerek mavi yolculuk yaptı. Bodrum’un değerlerinden süngercilik ve balıkçılık ile ilgili de bilgiler alarak daha sonra Bodrum Kalesi ve Su Altı Arkeoloji Müzesi’ni gezdi. Bodrum Belediyesine yaptıkları ziyarette ise Başkan Kocadon’a Bodrum ile ilgili merak ettikleri sorularını yöneltti.

Ekip ilk olarak Bodrum’un son yıllarda nasıl geliştiğini ve bundan sonraki gelişim süreci ile ilgili Bodrum’da neler yapılması gerektiğini sordu.

“İki katlı beyaz binalarımız ve begonvillerimizle kent kimliğimizi koruyoruz”

Öncelikle misafirlerine Bodrum ile ilgili yaptıkları çalışmalar ve Bodrum’a gösterdikleri ilgi için teşekkür eden Bodrum Belediyesi ve Bodrum Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Kocadon, “Bodrum, Türkiye’nin dünyaya açılan en modern, en çağdaş ve en medeni kapısıdır. Bu anlamda Bodrum dünyada İstanbul’dan sonra en çok bilinen yerdir. Bodrum’da sürdürülebilir bir turizm için yatırımlarımıza devam edeceğiz. Bu yatırımlara devam ederken de doğaya, çevreye, Bodrum’a özgü örf, adet, kültür ve geleneklere de sahip çıkacak şekilde Bodrum’u geliştireceğiz. Geleceğimizin teminatı gençlerimize, torunlarımıza Bodrum’u bu şekilde bırakmak istiyoruz ve bizler bunun için çalışıyoruz. Ayrıca Bodrum’un en önemli özelliklerinden birisi olan kentsel kimliğimizi de korumaya çalışıyoruz. İki katlı beyaz binalarımız ve onları saran mor pembe begonvillerimiz gibi kentsel kimliğimizi oluşturan olgularımızdan asla taviz vermeden bu kimliğimizi koruyarak Bodrum’umuz büyümeye devam edecek.” dedi.

Başkan Kocadon, Bodrum’un Almanya’da yaptığı tanıtım faaliyetleri ile ilgili soruyu da, “Almanya’da yaptığımız yoğun tanıtım çalışmalarının ardından Alman turist sayısı %100 arttı. Bunda katıldığımız fuarların da etkisi büyük. Ancak yaptığımız çalışmalar yeterli mi diye sorarsanız, bence yeterli değil. Çünkü biz özellikle kış aylarında 60 yaş üstü Alman turistleri de Bodrum’da görmek istiyoruz. Bodrum’da kış aylarında da yaz aylarından kalma günler yaşadığımızı, Bodrum’da kışın da hayatın devam ettiğini onlara anlatmamız gerekiyor. Kışın Bodrum’un sıcaklık ortalamasının mevsim değerlerinin üstünde olup burada rahatlıkla denize girilebildiğini anlatmak istiyorum. Tanıtım çalışmalarımızı da zaten bu yönde yapacağız. Kışın da restoranlarımız, barlarımız, kalemiz, müzelerimiz ve diğer ören yerlerimiz açık ve gezilebilir. Özel ve modern hastanelerimiz özellikle sağlık turizmi de düşünüldüğünde yılın 12 ayı hizmet veriyor. Yaz yoğunluğu olmayan kış aylarında Bodrum, dinlenme açısından çok daha uygun ve sakin oluyor.” şeklinde cevapladı.

Geçtiğimiz yıllarda Bodrum standıyla ITB Berlin Turizm Fuarı’na katıldıklarını ve fuarda Bodrum’un büyük ilgi gördüğünü de sözlerine ekleyen Başkan Kocadon, 9 – 13 Mart 2016 tarihlerinde yeniden düzenlenecek olan ITB Berlin Fuarı’na bir aksilik olmadığı sürece Bodrum standıyla yine katılacağını ifade etti. Ziyaret sonunda ise Berlin’de fuarda yeniden görüşebilmek dileğiyle misafirlerini makamından uğurladı.

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest