baskan-kocadondan-res-karsiti-eyleme-davet_5125_dhaphoto1Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Geriş Mevkii’nde yapılması planlanan rüzgar enerjisi santraline (RES) tepkileri dile getirmek amacıyla eylem yapılacağını belirterek, Türkiye genelinden herkesi eyleme destek vermeye çağırdı.

Bodrum Belediyesi 2015 Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı gündeminin tamamlanmasından sonra Yalıkavak Mahallesi’nden gelen bir grup vatandaş söz isteyerek RES ile ilgili çalışmalardan bahsetti. Konuyla ilgili bölgeye giderek açıklama yaptıklarını ifade eden CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, büyük bir eylem yapılacağını belirterek, “Bizler medeni, misafirperver, hoşgörüsü yüksek olan bir halkız ve bu hoşgörümüzün yüksek olmasını da lütfen kimse farklı boyutlara getirmesin. Biz bütün haklarımızı yasal çerçeveler içinde ararız. Bodrum halkı istemedikçe bunun Bodrum’da gerçekleşmesi mümkün değil. Bodrum Türkiye’nin bir marka şehri. Madem Bodrum halkımızın yaşlıları, büyükleri Bodrum’u bugüne getirdi, bu yaşlılarımızın mülklerine, mezarlarına sahip çıkmak da bizim görevimiz. En kısa zamanda da sizlere büyük eylem tarihini bildireceğiz. Medeni çerçevelerimizden çıkmamak şartıyla, bütün Türkiye’yi de bizimle beraber, birlik olmaya davet ediyorum. Bodrum Türkiye’nin gerçekten değeridir. Hatta dünyaya açılan en büyük medeni ve turizm kapısıdır. Ulusal basını da özellikle çevreye duyarlı bütün Türkiye vatandaşlarını da bu eylem için Bodrum’a davet ediyoruz” dedi.

chpli-vekil-demirden-res-sorusu_1978_dhaphoto1CHP’li Vekil Demir’den RES Sorusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi’nde yapılmak istenen ancak yöre halkının karşı çıktığı Geriş Rüzgar Enerji Santrali’yle ilgili, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın cevaplaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Türkiye’de yapımı planlanan 74 bin rüzgar enerji santrali (RES) olduğuna dikkati çeken Milletvekili Nurettin Demir, “Bunlardan biri de Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Geriş Köyü Mevkisi’ndeki 1438 hektar alanda 2012 yılında lisans alınan Geriş RES. Bodrum Geriş RES Projesi için verilen lisans ve Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun iptali istemiyle yörede yaşayan vatandaşlar tarafından açılmış davalar var. Söz konusu bu davalardan çıkacak karar açıklanmadan inşaat yapılamaz. Çevre standartları, mevcut mevzuat ve uygulamaların hukuka uygunluğu konusunda da şaibeler varken, şirketin inşaatı durdurmadan devam etmesi, telafisi zor zararlar yaratacaktır” dedi.

Bölge halkının yaşam alanlarına yakınlığı gerekçesiyle istemedikleri RES projesi hakkında soru işaretleri bulunduğuna dikkati çeken Demir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, şu sorulara yanıt istedi:

“Çevre Kanunu’na göre verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının dayanağı olan Proje Tanıtım Dosyası’ndaki taahhütlere ve bizzat şirketin hazırlattığı imar planlarındaki taahhütlerine aykırı bir şekilde söz konusu şirketin inşaata başlaması karşısında bakanlığınız neden sessiz kalmaktadır? Danıştay 6. Dairesi tarafından Geriş RES Projesi için Bakanlar Kurulu tarafından verilen acele kamulaştırma kararı hakkındaki yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen şirketin çalışma yapmasının yasal zemini nedir? Birinci derece arkeolojik, doğal ve kentsel SİT alanları içerisinde yer alan bölgede Muğla Valiliği’ne ve Bodrum Kaymakamlığı’na herhangi bir inşaat izni sunmadan inşaata başlanması doğanın tahrip edilmesine yol açmayacak mıdır?”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına Sordu

Demir önergesinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na ise fosil yakıt kullanılmaması açısından yenilenebilir ve temiz enerji olarak görülen RES’lerin tüm canlı hayatını ciddi anlamda olumsuz etkileri olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen, ekolojik denge gözetilmeden yapılmakta neden ısrar edildiğini ve Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş.’ye izin ve uygulama sürecinde tanınmış bir ayrıcalık olup olmadığını sordu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest