bayk-kisa-hazirlik-kupasi-(1)Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü tarafından 28 – 29 Kasım 2015 tarihlerinde düzenlenen Kışa Hazırlık Kupası’na kayıt veren 17 teknenin ekipleri 2 gün boyunca zorlu ve değişken hava şartlarında yarışarak sezona kış güneşinde veda ettiler…

Yarışın Başhakemi Nihat Yenel’in Cumartesi günü yaptığı brifing sonrasında ekipleri saat 13:00’e kadar karada tutması sonucunda Bodrum’da bardaktan boşanırcasına yağan yağmur bir anda problem olmaktan çıktı. Havanın müsaade etmesi ile hızlıca parkura çıkan Yarış Komitesi 14:10’da tüm filoya aynı anda start vererek ilan edilen 4 rotadan kısa offshore rotayı uygulamaya aldı. Kargı Adası iskelede – finiş şeklindeki coğrafi rota yarışında ilk finişi Farfara Teknesinin vermesine rağmen, ex Cara de Rosa yeni Kum B teknesi rating hesaplamaları sonucunda IRC I de birinciliği alırken, onu Farfara Ve Skymarine Aquavit izledi. IRC II’de ise çekişmeli yarışın sonucunda Matador birinciliği alırken, Karavida ikinci, Aurora X üçüncü oldu. IRC III sınıfında ise Meltem Deniz Cadıları birinci olurken arkasından Denizhan teknesi ve Miho geldi. Yarış parkurunun her iki tarafında da bir an için ağırlaşan hava koşulları bir kaçak yapma ihtimaline karşın Komiteyi biraz endişelendirdi ise de Cumartesi günü tam parkurun üzerinde açılan hava koridorunda yarış sorunsuz tamamlandı.

Yarıştan dönen teknelerin skipper ve sahipleri BAYK Kış Trofesi Hazırlık toplantısına katıldılar.

Pazar günü ise erken saatlerde havanın çok düşük seyretmesine rağmen, start saatine doğru hareketlenmesi ile Yarış Komitesi ve filo hızla denize açıldı. Parkurun rüzgarın oturması ile Kara Ada‘nın ucuna kurulan şamandıra parkurunda 16 tekne start aldı. Ancak yarış esnasında havanın zaman zaman durma noktasına geldiğini gören Yarış Komitesi rota kısaltması vererek yarışın tamamlanmasına imkan verdi. IRC 1 de bu sefer açık ara finish yapan Farfara birinciliği kimseye kaptırmazken, Kum B ikinci ve Define üçüncü sıraya yerleşti.

IRC II’de ise birinciliği Aurora X alırken, Matador ve Karavida’nın son ana kadar çekişerek finişe ard arda gelmelerinde ikincilikte yüzü gülen taraf Matador Ekibi oldu. IRC III’de Denizhan birinci olurken, onu Meltem – Deniz Cadıları ve Eolos takip etti.

Sezonun son yarışında 2 gün yelken yapma fırsatını bulan ekipler Pazar akşamı Marina Yacht Club’de gerçekleştirilen kupa töreninin sonunda 16 Ocak 2016’da CFM – BAYK Kış Trofesi’nde buluşmak üzere randevulaşırken bu güzel yarış hafta sonu için BAYK Yönetimine ve Yarış Komitesine teşekkür ederek ayrıldılar.

BAYK KIŞA HAZIRLIK KUPASI GENEL SONUÇLARI:
IRC I
1.FARFARA TEKNESİ – ERHAN UZUN VE EKİBİ
2.KUM B TEKNESİ – CEMRE METİN VE EKİBİ
3.DEFİNE TEKNESİ – SELİM KAKIŞ VE EKİBİ

IRC II
1.MATADOR TEKNESİ – CÜNEYT BÜYÜKUÇAK VE EKİBİ
2.AURORA X TEKNESİ – ÖMER DİRİM VE EKİBİ
3.KARAVİDA TEKNESİ – ALP DOĞUOĞLU VE EKİBİ

IRC III
1.DENİZHAN TEKNESİ – EROL ALGÜL VE EKİBİ
2.MELTEM DENİZ CADILARI TEKNESİ – BADE TANOBA VE EKİBİ
3.MİHO TEKNESİ – MURAT OKAY VE EKİBİ

Paylaş
  • gplus
  • pinterest