kacak-gocmenler-(2)Bodrum’dan kendilerini Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na götürecek tekne gelmeyince denize açılamayan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yabancı uyruklu 135 kaçak, polis tarafından yakalandı.

Gece yarısı Ortakent-Yahşi Mahallesi’ndeki Camel Beach’e gelen Suriye, Irak ve Pakistanlı 34′ü çocuk, 28′i kadın toplam 135 kaçak, kendilerini Yunanistan’ın İstanköy Adası’na götürecek tekneyi beklemeye başladı. Ancak, 5 saatlik bekleyişlerine rağmen organizatörlerin göndereceği tekne gelmedi. Aralarında bedensel engeli nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum 1 kişinin de bulunduğu kaçaklar, iki günün ilk ışıkları ile birlikte farkedilince, polisler tarafından yakalandı. Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

kacak-gocmenler-(5)Suriye’nin Halep kentinden 2 ay önce eşi ve 2 çocuğu ile birlikte önce İstanbul’a ardından Bodrum’a geldiklerini belirten 34 yaşındaki Nurcivan Kawa, “Yollarda perişan olduk. 3 gündür ormanda saklanıyorduk. Kişi başı 2 ile 3′er bin dolar verdiğimiz organizatörler bizi tekne ile Yunan adasına götürecekti. Ancak, söz verdikleri tekne gelmeyince dolandırıldığımızı anladık” dedi.

Kaçakların, işlemlerinin ardından Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne teslim edileceği bildirildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest