muyesser-cevikBodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (BESİAD) tarafından düzenlenen toplantıda, Bodrum’da 22 Eylül’de yaşanan sel felaketinde zarara uğrayan ancak sigorta poliçelerindeki bazı eksiklikler nedeniyle bir kez daha mağduriyet yaşayan işletmecilere ‘sigorta’ konusu, uzmanlar tarafından anlatıldı.

BESİAD’ın geleneksel olarak düzenlediği haftalık toplantının konusu ‘sigorta’ oldu. Bir restoranda düzenlenen toplantıda AİG Sigorta Ege Bölge Müdürü Müyesser Çevik ile Eski Türkiye Eksperler Derneği Başkanı Eksper Hüseyin Akyol, BESİAD üyelerine, sigorta poliçeleri, tazminatlar ve sigorta teminatları hakkında bilgi verdi. Sel felaketinde zarar gören Bodrumlu iş adamlarının, sigorta konusunda bazı mağduriyetler yaşadığını belirten BESİAD Başkanı Uğur İlhami Özden, üyelerine yardımcı olmaya çalıştıklarını ancak çoğunun sigorta poliçesi olduğu halde, eksik teminat nedeniyle sigortadan zararlarını tam anlamıyla karşılayamadığını kaydetti.

Toplantıda konuşan AİG Sigorta Ege Bölge Müdürü Müyesser Çevik, “Sigorta yaptırırken, sadece prime ve poliçeye bakıyoruz. Hangi teminatı aldık, sorumluluklarımız nedir, muafiyet oranımız nasıldır, bunları bilmemiz gerekiyor. Acenteniz de sizi bilgilendirmezse ortaya mağduriyet çıkıyor. Sigorta karşılıklı güven anlaşmasıdır. Bunu yaparken doğru kanallardan doğru şekilde yapmak gerekiyor. Son dönemde rekabet koşulları, fiyatlar ve politikaları gündeme getirince, sizlerin neyi satın aldığınız değil, ne kadara satın aldığınız öne çıkmaya başladı. Sigorta, sigortalının yerine koyamayacağı değerlerde devreye girmektedir. Doğal afetlerde büyük kayıpları yerine koymak için sigortacılık vardır. Seçeceğiniz acenteye ya da aracı kuruma dikkat etmeniz gerekiyor. Size doğru bilgi vermesi gerekiyor. Sigortanın neleri kapsadığı, hangi teminatların alındığı önemli” diye konuştu. Muafiyetler ve sigortalının sorumluluklarının da önemli olduğunu kaydeden Çevik, sigortanın beyan esaslı olduğunu bunu iyi değerlendirmek gerektiğini söyledi.

“Doğru Prim, Doğru Sigorta, Eksiksiz Hasar”

Eksper Hüseyin Akyol ise “Sigorta yaptırıyorsunuz ama gerçekten sigortalı mısınız? Piyango bileti almışsınız. İleride hasar ortaya çıkıyor. Siz tam ikramiye mi alacaksınız, yarım mı? Doğru prim, doğru sigorta, eksiksiz hasar. Sigortayı bu şekilde değerlendirmek lazım” dedi. Sigorta eksperlerinin bağımsız çalıştığını söyleyen Akyol, “Biz ekspertiz yaparken, sigorta poliçemiz kapsamında hareket ederiz. Hasar olduktan sonra sizlerin yapması gereken ilk şey, beş gün içinde aracılara ya da sigorta şirketinize ihbarınızı yapmanız lazım. Bedel ödemeniz gerekiyorsa, şirket, hasar kapsamı içinde size ödeyecektir. Bunları gözden kaçırmayın” dedi.

Toplantı, soru cevap şeklinde devam etti.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest