bilincli-ebeveyn-huzurlu-cocuk-(1)Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde, “Sürekli Kurumsal Gelişim Projesi” kapsamında belediye personelinin 4-6 yaş arası çocuklarına danışmanlık hizmeti verilerek ilgi alanları ortaya çıkartılıyor, akademik süreçteki gelişimleri destekleniyor.

Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’de belediye; çalışanlarının aile içi huzuruna, mutluluğuna katkı sağlamak için harekete geçti. Bu doğrultuda belediye bünyesinde bir süre önce hayata geçirilen “Sürekli Kurumsal Gelişim Projesi” kapsamında “Bilinçli Ebeveynler, Huzurlu Çocuklar” sloganıyla bir alt proje geliştirildi. Bu alt projeyle belediye personelinin 4-6 yaş arası çocuklarına danışmanlık hizmeti verilerek ilgi alanlarını ortaya çıkartarak, akademik süreçteki gelişimlerinin desteklenmesi hedeflendi. Ücretsiz olan projeye ilk olarak 20 çocuk katıldı. 2016 yılı sonuna kadar devam edecek alt proje çerçevesinde, Menteşe Belediyesi Psikoloğu Ezgi Melike Yıldız tarafından çocuklara danışmanlık hizmeti verilecek.

Projeyle ilgili bilgi veren CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, yıl içerisinde personele yönelik verilen eğitim seminerlerine şimdi de “Bilinçli Ebeveynler, Huzurlu Çocuklar” sloganı adı altında çocuklarına yönelik danışmanlık hizmetini eklediklerini söyledi.

Menteşe Belediyesi Psikologu Ezgi Melike Yıldız, “Belediyemizin 4-6 yaş arası çocuklarına yönelik eğitimlerimizde çocukların ilgi alanlarını gösteren zekanın tek ve baskın bir yetenek olmadığı, çeşitli ve özel boyutlardan oluştuğu varsayılarak hazırlanmış TIMI’yi (Teele Çoklu Zeka Envanteri) kullanıyoruz. Bu envanterde çocukların ‘sözel, mantıksal – matematiksel, görsel – uzaysal, bedensel – kinestetik, kişilerarası – sosyal ve kişisel – içsel zeka’ alanlarından hangilerinde daha aktif olduklarını ortaya çıkartıyoruz. Bu proje bir zeka testi uygulaması değildir. bilincli-ebeveyn-huzurlu-cocuk-(2)Çocukların başarılı ya da başarısız alanlarını göstermez. Aksine ilgili oldukları ve desteklenecek alanları ortaya çıkarmaktadır. Amacımız, çocuklarımızın akademik süreçlerinde tüm alanlardaki gelişimlerini desteklemek. Ayrıca personelimizin aile içi huzurunun, kurum içi motivasyonunu yakından etkilediğine inanıyoruz. Hedefimiz ebeveynlerini bilinçlendirerek, çocukları ile birlikte kaliteli zaman geçirebilecekleri huzurlu ortamları yaratabilmektir” diye konuştu.

Psikolog Yıldız, çocuklar ile birlikte kukla oyunları, resim çizimleri gibi farkı aktiviteler de uygulayarak, aile içi sorunları gözlemledikten sonra ebeveynler ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapıyor.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest