kadina-siddet-protestosu-(3)Muğla’nın Fethiye ilçesinde “Bir milyar kadın dans ediyor” etkinliği kapsamında kadına yönelik şiddet protesto edildi. Protestoya katılan kadınlar davul ve delbek çalarak kadına şiddete tepki gösterdi.

Yağış nedeniyle önceden planlanan yürüyüş iptal edilirken, Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde toplanan kadınlar kadına şiddeti dans edip, davul ve delbek çalarak protesto ederken bir de basın açıklaması yaptı.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Fethiye Kadın Meclisi Başkanı Deniz Kader Şarlak, iki yıl önce kadına yönelik şiddeti tepkiye çağıran V-Day hareketinin çağrısının cevapsız kalmadığını, 200’den fazla ülkenin harekete destek verdiğini hatırlattı. Yeryüzünde her 3 kadından birisinin şiddet gördüğünü, bu rakamın da dünya genelinde 1 milyar kadına işaret ettiğini belirten Şarlak, “Bir milyar kadının dans etmesi elbette şiddeti sonlandırmayacak. Bu etkinlik kadınların nerede olduğuna dair bir işaret, gelecekte daha büyük bir dayanışma ve umut için sıçrama taşı olacaktır” dedi.
Şarlak, V-Day hareketinin amacı doğrultusunda sevgi ve dans içerikli etkinliklerin, kadınların içinde bulunduğu travmadan kurtulmasını sağlayacağını kaydetti. Bedenlerin harekete geçtiğinde bu dünyadaki yerlerini hatırladıklarına işaret eden Şarlak, beraberce dans etmenin de yeni bir bilinç yaratabilecek enerjiyi ortaya çıkardığını bildirdi.
Açıklamanın ardından, bir grup genç dans etti. Daha sonra etkinliğe katılan kadınlar davul ve delbek çalarak kadına yönelik şiddeti protesto ettiler.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest