marmaris-bisiklet-yollari-(2)Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde, belediye tarafından hayata geçirilecek projeyle sahilin tamamındaki düzenlemeyle bisiklet yolu yapılacağı bildirildi. Projeyle, geliş ve gidiş olmak üzere yolun her iki tarafına trafiğin akış yönüne göre Avrupa standartlarında yapılacak bisiklet yoluyla ilçenin bir ucundan diğerine kadar olan 10 kilometrelik güzergahta güvenli seyahat imkanı sunulacağı belirtildi.

Amaçlarının bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak olduğunu belirten CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, “Büyükşehir Yasası nedeniyle planlanan projelerimizi bir süredir hayata geçiremedik. Bu yıl itibariyle daha önceden planladığımız bisiklet yolu ve sahil yolu düzenlemesine başlıyoruz. Bu hem vatandaşlarımızın bisikletle ulaşıma yoğunlaşmasını hem de ilçede tatilini geçiren turistlerin ülkelerinde alışık oldukları bisikletle şehre entegrasyonlarını kolaylaştıracak bir proje olacak” dedi.

Başkan Acar, gazetecilerin soruları üzerine Atatürk Caddesi üzerindeki ücretsiz olarak kullanılan otoparkların kaldırılacağını, belirli noktalarda sadece yolcu, indirme bindirme amaçlı cepler olacağını söyledi. Ancak, “Buralara uzun süreli park yapılamayacak. Proje kapsamında yan ve tali yollarda araç parkları oluşturmayı planlıyoruz. Ancak anayol üzerinde araç parkı yapılamayacak. Zaten dediğim gibi projenin geniş amacı kentte bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak. Vatandaşlarımız ana yol üzerinde gidecekleri yere bisikletleri ile kolaylıkla ulaşabilecek. Araca gerek duymayacaklar” diye konuştu.

10 Kilometre Bisiklet Yolu Olacak

Başkan Acar’ın ardından Marmaris Belediyesi İmar İşleri Müdür Vekili Özgür Han projeyle ilgili detaylara değindi. Projenin ihalesinin tamamlanıp, yer tesliminin yapıldığına dikkati çeken Han, “Proje, toplamda 105 günde, dört etap olarak planlandı ve ihaleye çıktı. Proje kapsamında Anatolia Meydanı’ndan başlayacak olan bisiklet yolu, trafiğin akış yönüne doğru iki yönde de Avrupa standartlarında yapılacak her bir bisiklet yolunun genişliği 150 santimetre olacak ve 50 santimetrelik emniyet ve işaretleme alanı bırakılacak. Turban Otel’e kadar 16 bin metrekare sıcak asfalt üzerine mavi renkte olacak bisiklet yolunun tamamlanmasıyla ilçe sahilinde yaklaşık 10 kilometrelik bisiklet yolu birbirine bağlanacak. Ayrıca projenin yapılacağı yollarda elektrik ve telefon hatları yer altına alınıp, araç yolları da perde beton üzeri kilit taş ile yeniden yapılandırılacak” dedi.

Bisiklet Kiralama Noktaları Yapılacak

Bisiklet yolu boyunca ‘Kent Kart’ ile ücretlendirilmesi planlanan bisiklet park ve kiralama yerlerinin de hizmete sokulacağını belirten Han, “Vatandaşlar bu noktalardan jeton ya da Kent Kart ile bisiklet kiralayıp istedikleri noktada bisikleti yine noktalara bırakabilecek” dedi.

6.5 milyon liraya mal olacak projeye önümüzdeki günlerde başlanacağı bildirildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest