bitmeyen-hastane-insaatina-baskandan-elestiri_4949_dhaphoto3Datça Belediye Başkanı CHP’li Gürsel Uçar, kentte üç yıl önce TOKİ tarafından yapımına başlanan ve aynı yılın sonunda hizmete girmesi beklenen devlet hastanesi inşaatının halen tamamlanamamasını eleştirdi.

CHP’li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Şubat ayı meclis toplantısında, kentte üç yıl önce inşasına başlanan hastane inşaatı hakkında konuştu. Hastane inşaatının yüzde 95′inin tamamlandığına dikkat çeken Uçar, “İl Sağlık Müdürlüğü ile konuyu görüştüm. Hastanenin altyapısı hazır, gelin artık bir an önce hizmete açın diye öneride bulundum. Ancak yine aynı söylemle karşılaştım. ‘TOKİ, müteahhide, müteahhit taşerona’ söylemi devam ediyor. Kendileri de taşerondan yakınıyorlar ve inşaatın birkaç küçük eksiği bir türlü tamamlanamıyor” dedi. Sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğine değinen Uçar, “Bırakın işin siyasetini. Ben burada siyaset adına konuşmuyorum. Datça’ya yapılmış bir hastane halen hizmete açılamıyor, adeta çürüyor. Kullanılmadığı zaman binalar daha hızlı eskiyor. Ödenek ihtiyacı nedeniyle bekliyor olsa, anlarım. Ancak böyle bir durum söz konusu değil. Hastanenin herhangi bir eksiği yok. Bu hastane birtakım sıkıntılar nedeniyle bu kadar gecikmez. Muğla İl Sağlık Müdürlüğü bana göre bu konuda yetersiz kalıyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile görüşülüp, sorun çözülebilir. Yazıktır, bitmiş bir hastaneyi hizmete açamıyoruz. Oysa İl Sağlık Müdürlüğü bu işi kolayca çözüme kavuşturabilir. Eğer, bu seviyeye gelmiş bir hastane birtakım küçük işler nedeniyle açılamıyorsa, biz büyük işleri nasıl yapacağız” diye konuştu.

İnşaat Üç Yıl Önce Başladı

Datça’da yapımı halen süren devlet hastanesi inşaatı, üç yıl önce başladı. 5 milyon 750 bin TL bedelle ihalesi yapılan Datça Devlet Hastanesi, 10 bin 348 metre kare arsa üzerinde, toplam 6 bin 179 metre kare alana sahip olacak. İlk programa göre 2013 yılı sonunda tamamlanması planlanan inşaat, müteahhit ile taşeron arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle önce 2014, sonra 2015 yılına sarktı. 25 yatak kapasiteli olarak yapılan hastanede, acil servis, yoğun bakım, doğum ve ameliyathane üniteleri 3 adet lohusa odasının yanı sıra, toplam 10 adet 2 kişilik ve 5 adet bir kişilik hasta odaları olacak.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest