bodrum-aciklarinda-82-kacak-yakalandi_3374_dhaphoto1Bodrum’dan yasa dışı yollarla Yunanistan’a geçmeye çalışan, dört ayrı lastik bottaki 82 kaçak, Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı.

Afganistan ve Myanmar uyruklu 27 kişi, bu sabah üç ayrı lastik botla, Yunanistan’ın Kos (İstanköy) Adası’na geçmek üzere Akyarlar ile Bitez açıklarından yola çıktı. Kürekle ilerlemeye çalışan kaçaklar, kargo ve kuru yük gemilerinin kullandığı güzargaha kadar yakınlaştı. Gemiler yüzünden oluşan akıntı, lastik botlardaki kaçaklara zor anlar yaşattı. Devriye görevini yürütürken kaçakları fark eden Sahil Güvenlik ekipleri, bölgeye hareket etti. Ekipler, kaçakları yakaladı. Akyarlar Limanı’na getirilen kaçaklar, Akyarlar Jandarma Karakol Komutanlığı’na teslim edildi.

Bitez açıklarında yaşanan bir diğer olayda; aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 55 Suriyeli, sekiz metrelik lastik botla denize açıldı. Devriye görevinde bulunan Sahil Güvenlik ekipleri, ağır yük ve olumsuz hava şartları nedeniyle batma tehlikesiyle karşı karşıya kalan kaçakları kurtardı. Milta Bodrum Marina’dan karaya çıkarılan kaçaklar, Bodrum Yabancılar Şube Büro Amirliği’ne teslim edildi.

egede-yine-kacak-botu-batti-2-cocuk-oldu_5447_dhaphoto4Ege’de yine kaçak botu battı: 2 çocuk öldü

Bodrum’dan, Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmek için denize açılan Suriyeli kaçakların içinde bulunduğu bot battı, 2 çocuk öldü.

İstanköy Adası’nda yayın yapan ‘www.kostoday.com’ adlı sitenin haberine göre; Bodrum’dan İstanköy’e geçmeye çalışan kaçakların içinde bulunduğu üç lastik bottan biri battı. Yaklaşık 30 Suriyeli, denizde ölüm kalım savaşı verdi, 2 çocuk ise öldü. Yaklaşık iki saat can yelekleriyle mücadele veren kaçaklar, Yunan Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Bu kaçaklar arasında eşi ve Fatih ismindeki oğluyla mücadele veren 34 yaşındaki Samiha Faren hastaneye kaldırıldı. İstanköy’de hastaneye kaldırılan ailenin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Samiha Faren o anları, adadaki basın mensuplarına anlattı. Kişi başına 1200 Dolar verdiklerini ve denize açıldıklarını belirten anne Faren, “Adanın ışıkları görünmeye başlamıştı, ancak botumuz su alıyordu. Geri dönelim diyenler oldu. Denize düştüğümüzde hava ve su çok soğuktu, üşümeye başladık. Gecenin karanlığında çığlıklar birbirine karışıyordu. Diğer iki bottan uzaktaydık. Karaya doğru yaklaşık iki saat yüzdük, ardından Yunan Sahil Güvenliği bizi kurtardı. Kurtulduğumuza hala inanamıyoruz. Allah oğlumu ve eşimi bana bağışladı” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest