gokkusagiDevlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, 13. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, birbirinden seçkin eserlerle devam ediyor.

Seyirciden gelen yoğun ilgi ile 21 Temmuz, Salı gecesi, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen “Gökkuşağı” temsilinin ardından festivalde Rus rüzgarı esecek. Rusya  Federasyonu’ndan gelen Devlet Opera ve Balesi Krasnoyarsk Tiyatrosu’nun sahneleyeceği “Carmen” balesi, 24 – 25 Temmuz 2015 Cuma ve Cumartesi geceleri iki temsil ile sahnede olacak. George Bizet’nin ünlü “Carmen” operası üzerine Sergey Bobrov’un koreografisi ile şekillenen bu sıra dışı “Carmen”, Bodrumluları bekliyor.

1875 yılında, Paris’te Çingene Kızı Carmen ile ilk kez tanışan opera seyircisinin, alışkın olduğu klasik hikayelerden ve kahramanlardan bir hayli farklı olan “Carmen” eserini beğenmemesi ve eserin dünya prömiyerinin büyük fiyasko ile sonlanması, bestecisi George Bizet’yi bir hayli üzse de Rus besteci Çaykovski adeta geleceği görerek; ”Carmen, bir dönemin müzik zevkini kusursuzca yansıtan nadir eserlerden biridir. On sene içinde Carmen dünyanın en ünlü operası olacaktır.’’demiştir.

Gerçekten de ‘Carmen’ bugüne kadar, etkileyici müziği, güçlü ve bağımsız kadın betimiyle tahtını günümüze kadar korumakla kalmamış, müziğin ve hikayenin koreografik dil ile kusursuz uyumu, bale uyarlamalarının yapılmasına da yol açmıştır. Eserin bu özelliklerinden sonuna kadar yararlanan Rus koreograf Sergey Bobrov’un ‘Carmen’i ise, çok daha enerjik, dansın ateşi ve sarhoş edici etkisiyle bezeli, tutkulu varyasyonlar ve ensemble’lardan oluşan sıra dışı bir koreografi.

1 Ağustos 2015 tarihine kadar, bale sanatının uluslararası arenada başarılı temsilcilerini yakından izlemenin mümkün olduğu festivalin devamındaki temsil, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek “Hamlet” balesi olacak.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest