mezarBodrum Belediyesi tarafından ilçe genelindeki tarihi mezarlar tespit edilerek koruma altına alınıyor. En son Göktepe Mevkii’ndeki mezarın çevre düzenlemesini ve bakımını yapan ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un talimatıyla geçtiğimiz yıldan bu yana çalışmalarını sürdüren Bodrum Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelindeki türbe olarak geçen tarihi mezarların ve mezarlıkların çevre düzenleme ve bakım çalışmalarına devam ediyor. En son, Bodrum’un Yeniköy Mahallesi Göktepe Mevkii’nde, eski dönemlerden kalma olduğu tahmin edilen tarihi kalıntıların bulunduğu türbe mezar, Mezarlıklar Müdürlüğü ekiplerince korunarak tarih ve kültür turizmine kazandırılmak amacıyla bakım altına alındı. Kime ait olduğu konusunda kesin bilginin olmadığı, yanında da eski bir pınarın bulunduğu türbe mezar ile ilgili yetkililer, mezarın bir kadına ait olabileceği görüşünü paylaşıyor.
Mezarlıklar Müdürlüğü ekiplerince mezar ve çevresindeki bakım çalışmaları devam ederken, yapılacak olan işaretleme çalışmaları ile de mezarın yönü belirlenecek. Türbe mezar, çalışmalar tamamlandığında kayıt altına alınarak turizme kazandırılacak.
Bodrum Belediyesi Mezarlıklar Müdürü V. Mehmet Değirmencioğlu verdiği bilgide; türbe mezarın bulunduğu bu bölgede yaşayan eski halkların burada adak kesip keşkeklerini pilavlarını yaparak bir araya geldiklerini belirterek; “Mezarın çevresini temizleyip çitle çevirdik. Mezara ulaşımı kolaylaştırmak için de bölgede, yol açma çalışmasına başladık.” dedi.
BODRUM’DA BİRÇOK TARİHİ MEZAR KORUMA ALTINA ALINDI
Bugüne kadar Bodrum Belediyesi tarafından yapılmış benzer çalışmalardan da örnekler veren Değirmencioğlu, “Bodrum Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü olarak ilçe genelindeki tarihi türbe mezarları tespit ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha önce Bodrum’un Çamlık Mahallesi’ndeki Aşağı Mezarlık, Yalıçiftlik Mahallesi’ndeki Gener Mezarlığı, Gümbet’teki Türbe Mezarlığı’nda bulunan Saldır Şeyh Türbesi ile türbenin yanındaki iki Horosan şehidine ait mezarların da bakımlarını yaparak her bir mezarı tek tek koruma altına aldık.” şeklinde konuştu.
BAŞKAN KOCADON: “BODRUM’U, OTANTİK DOKUSUNU KORUYARAK GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ”
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise “Bodrum, 5000 yıllık tarihi geçmişe sahip tarih ve kültür kenti olmanın ötesinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir medeniyetler şehridir. Dolayısıyla Bodrumumuz sadece deniz, güneş ve kumdan ibaret bir tatil yöresi olarak görülmemelidir. Bodrum Belediye Başkanı olarak ekibimle birlikte bu düşünceyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sadece doğasıyla ve doğal güzellikleriyle değil; Bodrum, tarihi dokusu ve kültürel yapısıyla da dünyanın sayılı turizm kentleri arasında adından söz ettirmeyi hak eden bir yerdir. Bodrum’u, otantik dokusunu koruyarak gelecek nesillere taşımak da en büyük hedeflerimizden biridir. Mezarlıklar Müdürlüğü ekiplerimiz de bu konuda kendi üzerlerine düşeni yapmaktadırlar. İlçemiz genelindeki tarihi mezarlarımızın bakımlarını yaparak kültürel mirasımıza sahip çıkmak için çalışma yapan ekiplerimiz, bugüne kadar söz konusu tarihi ve kültürel değere sahip birçok türbe mezarda çevre düzenleme ve bakım çalışmaları yaparak bu mezarların kayıt altına alınmasını sağladı” dedi.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest