bodrum-cup-2015-(3)Uluslararası Bodrum Kupası Yelkenli Ahşap Yat Yarışmalarının 27′ncisi, ödül töreniyle sona erdi. Akdeniz’in en önemli yarışlarından organizasyonun bir etabının seneye İstanbul’dan geçeceği duyuruldu.

Bodrum Era Yat Kulübü ve Bodrum Belediyesi’nin organizasyonunda, Palmarina Bodrum’un ana sponsorluğunda geçen Pazartesi günü başlayan Uluslararası Bodrum Kupası Yelkenli Ahşap Yat Yarışmaları, ödül töreniyle bitti. ATM Türkmen Marin Tersanesi’ndeki törende; Ayhan Sicimoğlu ve Latin All Stars Grubu, Latin müzikleri ile yelkencileri coşturdu. Denizde kıran karana mücadele veren denizciler, bu kez dans pistinde hünerlerini gösterdi.

Ödül töreninde konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon şunları söyledi:

“Bu kalabalığı bu mikrofonu görünce çok iyi konuşurum, ben bile heyecan yaptım. Nasıl anlatsam nasıl başlasam şu güzel Bodrum yarışlarını da bodrum-cup-odul-toreni-(5)size anlatsam diye ben bile heyecanlanıyorum. Ben de sizlerle beraberdim bu yarışlarda, zaman zaman yelken bastık, zaman zaman limanlarda demirledik. Ama güzel olan bir şey var. Birlik beraberlik içinde 2 bin kişiye yakın bir toplulukla birçok komşu ülkenin adalarında hep beraber misafir olduk. Ve dostluğun, kardeşliğin, birlik beraberliğin ne güzel güçlere vesile olduğunu hep beraber gördük. Umut ederim ki bütün dünyada engeller kalksın, vizeler kalksın, özgür bir Bodrum’un güzel guletleri Akdeniz’de, okyanuslarda hep beraber yarışalım, bu insanlara mutluluk ve güzellik getirelim. İşte Bodrum bu. Güzel insanların, aydınlık insanların, medeni insanların birlik beraberlik ve coşkuyla dünya barış topluluğu gibi yaşadığı bu Bodrum’u dünyaya örnek olarak gösteriyorum. Ve bundan da son derece mutluyum, gururluyum, sizin gibi insanların belediye başkanı olmaktan, şehremini olmaktan. Ve size çok güzel bir şey anlatmak istiyorum. Denizin, yelkenin, rüzgarın tutkusunun ne demek olduğunu. Dün Leros Limanı’nda tam yanımızda Efesi teknesi vardı. Mekanik bir arızalanma vardı. Bütün gün bu mekanik arızayı gidermek için mücadele ettiler. Ve bugün sabah saat 06.00′da yanımızdan demir alarak Yalıkavak etabına yetiştiler. Bodrum’a gelirken Efesi teknesinin yelkeni Turgutreis açıklarında patladı. Ve ne motorun kontağına bastılar, ne mücadeleyi bıraktılar. Tek yelkenle finiş noktasına kadar geldiler. Onun için Efesi teknesine son derece teşekkür ediyorum. Mücadele ruhlarını asala yitirmesinler diyorum. Ve hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

suleyman-uysalBodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Başta Organizasyon komitesine katılan 30 genç arkadaşım ve bu ekibe destek olan yaklaşık 200 kişi  hazırlık ve yarış süresince yüreklerini ve zamanlarını bu organizasyona adadılar.  Geçen yıl bu görevi Erman Aras’tan devraldık, öncelikle kendisine bize duyduğu güven ve bu güne kadar ki bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi için teşekkür etmek istiyorum. Bu güçlü organizasyonda görev alan başta Yarış Komitesi Başkanı Uğur Ayaz olmak üzere tüm arkadaşlarımı gönülden tebrik ediyorum. Daha önce de söylediğimiz gibi biz Bodrum’u seven gençler olarak The Bodrum Cup’ın Bodrum’un tanıtımında, kış turizmi çalışmalarında ve mavi yolculuğun dünyaya tanıtılmasında en önemli organizasyon olması için durmadan çalışıyor olacağız. En büyük umudumuz güzel denizlerimizin masum çocukların ölümleri ile değil yelkenlerimizin fotoğrafları ile anılıyor olduğu günlere geri dönmek olacak. Dünyada barışa ve huzura en çok ihtiyacımız olan şu günlerde komşumuz Leros’ta, bizleri misafir eden ve evimizde hissetmemizi sağlayan Leroslu dostlarımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Denizlerimizde kimsenin umutlarını kaybetmediği günleri hep birlikte inşa etmeliyiz. Bizler büyük bir aileyiz. Biz gençleri yalnız bırakmayan denizci dostlarımızla bunu başarabiliriz. Hedefimiz Başkanımız Mehmet Kocadon’un da dediği gibi İstanbul Boğazını renklendirmek ve sizlerle birlikte boğazı geçmek”

bodrum-cup-2015-(1)İki Miniğe Özel Ödül

Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, yarışmaların Onursal Başkanı Erman Aras, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, yarışmacılara plaket ve kupa ödüllerini verdi. İş adamı Güneri Günaydın’ın 2 aylık oğlu Efe Güneri Günaydın ile 2.5 yaşındaki Mercan Dalgıç, yarışların en küçük yarışçısı ödüllerini kazandı.

Genel Klasmanda Alondra 1′inci

Genel Klasmanda birinci olan Hollanda bayraklı ‘Alondra’ isimli yatının sahibi Rene Tramessen, ödülünü kaptanı Mehmet Kayıhan ve personeli ile birlikte aldı. 6 yıldan bu yana yarışmaya katılan Tramessen, gelecek yıl da organizasyonda yer alacağını kaydetti. Alondra yatına kupa ve Regatta bayrağı ödülü verildi.

Kategorilere Göre Birinciler

Kategorilere göre; Gulet XL sınıfında ‘STS Bodrum’, Gulet sınıfında ‘Grandi’, Tirhandil sınıfında ‘Montenegro’, Klasik yatlarda ‘Melody’ ve Ployseter yatlarda ‘Grandi 2′ yatı birincilikleri kazandı.

İstikamet İstanbul

Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, “Bu yıl ilk kez açıklıyorum. Önümüzdeki yılki yarışlarda Bodrum guletleri İstanbul Boğazı’ndan geçecek. Bu yarışı, İstanbullularda büyük keyif ile izleyecek. Bodrum Kupası yelkenli yarışmaları Akdeniz’in en büyük ve en önemli organizasyonu olacak” dedi.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest