grandi-1Bodrum’da, çeşitli kategorilerde bu yıl 27′ncisi yapılan ünlü Türk denizcisi Sadun Boro anısına düzenlenen 17 millik etapla start aldı. Büyük mücadele içinde geçen ilk etabı Kartal başlı armalı yelkeniyle Grandi yatının ekibi kazandı.

Bodrum Era Yat Kulübü ile Bodrum Belediyesi organizasyonunda, Palmarina Bodrum’un da ana sponsorluğunda düzenlenen Bodrum Kupası Yelkenli Ahşap Yat Yarışları, bugün saat 11.00′de, Bodrum Kalesi açıklarından verilen Sadun Boro-Bodrum Belediyesi etabıyla start aldı. 17 millik Bodrum-Gümüşlük etabında 150 yatta 2 bin 300 denizci; ‘Gulet’, ‘Gulet X Large’, ‘Tirhandil’, ‘Klasik ve Polyester Yatlar’ kategorilerinde en iyi olabilmek için mücadele verdi.

Denizciler Anısına Denize Çelenk

Yarış öncesi Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan ve Muğla Valisi Amir Çiçek; denizciler anısına denize çelenk bıraktı, saygı duruşunda bulunuldu. Ardından protokol toplu halde yarışların startını verdi. Esen lodosla birlikte start alan yatlar balon yelkenlerini açınca yatların güzellikleri de ortaya çıktı.

Kocadon da Yarışta

Başkan Kocadon da yarışa Müsgebi isimli gulet yatıyla katıldı. Yarışa katılan teknelerin üzerlerine asılı, koyların korunmasına yönelik söylemlerin olduğu pankartlar dikkati çekti. 40′ın üzerinde yerli ve yabancı basın mensubunun izlediği yarışlara, geçtiğimiz yıllarda birinci olan yatlar arasında yer alan STS Bodrum Okul Gemisi, Grandi, Büyük Yunus, Ayaz, Elele, Jasmin, Montenegro, Aksona Mancorna ve Alondra yatları da katıldı.

grandiİlk Etabın Birincisi Grandi

Bodrum’da, bu yıl 27′ncisi yapılan Yelkenli Ahşap Yat Yarışlarının ilk etabını Kartal başlı armalı yelkeniyle Grandi yatının ekibi kazandı. Grandi yatı, 2 saat 29 dakikalık derecesiyle birinci, STS Bodrum Okul Gemisi ikinci, Borina isimli yat üçüncü oldu.

Yarışmalara yarın 20 millik TAV Passport Gümüşlük- Leros etabı ile devam edilecek.

Haber: DHA

 

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest