nar-tugan-bodrumHer yıl biraz daha yaygınlaşan Nar-Tugan kutlamaları bu yıl, Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla, Peynir Çiçeği Derneği  tarafından düzenleniyor.

Gündoğan’da gerçekleştirilecek Nar-Tugan kutlamaları için bugün Balıkçılar Kahvesi önünde buluşulmasının ardından saat 14:00’te lokma ikramı yapılacak. Etkinlik kapsamında saat 15:00-18:00 arasında ise Nar-Tugan Ateşi yakılacak ve müzik dinletisi gerçekleştirilecek.

Nar-Tugan Nedir?

Çok eski zamanlarda, Altaylar’da, inanç kaynağının Gök Tanrı Tengri olduğu dönemde, gece karanlığının en uzun yaşandığı Kış Gündönümü’nde;  21 Aralık ile 22 Aralık gecesinde bir kutlama  yapılır; bir şenlik düzenlenirmiş.

Uzayıp giden karanlık gecelerin son bulması; daha çok güneş, daha aydınlık günlerin müjdesi olan bu gecede ortada büyük bir ateş yakılır; Ulu Akçam Ağacı ”Dilek Ağacına” dönüşür; Akçam Ormanlarının iyilik Meleği Ülgen Baba’ya dilekler sunulurmuş.  Gündoğumu’na kadar süren Nar-Tugan şenliklerinde, ezgiler ve danslar eşliğinde Güneş kutsanır ve daha aydınlık günlere kavuşuyor olmanın coşkusu yaşanırmış.

Nar-Tugan denilen ve Güneş Doğdu ya da Gün Doğdu anlamını taşıyan bu gelenek yıllar boyu sürmüş. Tarih araştırmacılarına göre Noel Baba ve Noel Kutlamalarının da kaynağı bu gelenekmiş.

Zaman içinde kaybolup giden Nar-Tugan kutlaması, ilk kez  2010 yılında, Gündoğan’da yeniden başlatıldı.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest