19-mayis19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Bodrum Belediye Meydanı’nda düzenlenen anma töreninin ardından Bodrum Şehir Stadı’nda çeşitli etkinliklerle devam etti.

Bodrum Belediye Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Bodrum Belediye Başkanvekili Niyazi Atare, Garnizon Komutanı Albay Atilla Göksel Oral, Gençlik ve Spor İlçe Müdür Vekili Fatih Uzunlulu ile siyasi parti ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Çelenklerin sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla sona erdi. Anma töreninin ardından protokol, Kaymakamlık makamına geçti.
Meydandaki törenin ardından kutlamalar, Bodrum Şehir Stadı’nda Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Garnizon Komutanı Albay Atilla Göksel Oral ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un öğrenci ve vatandaşların bayramlarını kutlaması ile devam etti.
İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikler, günün anlam ve önemine ait konuşmalar, şiirler ve öğrenciler tarafından sergilenen çeşitli etkinliklerle devam etti. BOFAD Halk Oyunları Ekibinin sunduğu Trabzon Yöresi halk oyunları ise seyircilerden çok alkış aldı.
Etkinlikte dereceye giren sporculara madalyaları, düzenlenen törenle Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan tarafından verildi. 50 metre yarışmasına katılan engelli gençlerin performansı da izleyicilerden büyük alkış aldı. Gençlerin madalyalarını ise Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon takdim etti.
Tören, öğrenciler tarafından sunulan çeşitli dans gösterilerinin ardından son buldu.

bilek-guresiSokakta Bayram Var

Gençlik Haftası kapsamında düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Yürüyüşüne Vali Amir Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, siyasi parti il başkanları, öğrenciler ve veliler katıldı.
Cumhuriyet Meydanı’nda yürüyüş öncesi Muğlalı bisikletçilerin 15 Mayıs tarihinde Samsun’dan aldıkları Türk Bayrağı ve toprak Vali Amir Çiçek’e teslim edildi. Türk Bayrağı ve toprak 7 il ve bin 200 kilometre yol kat edilerek Muğla’ya getirildi. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan gençlik yürüyüşü Şehitler Anıtı ve tekrar aynı güzergâhtan yaya olarak Sınırsızlık Meydanı’nda son buldu. Vali Amir Çiçek ve beraberindeki protokol üyeleri Sınırsızlık Meydanı’nda açılan stantları gezdi. Vali Çiçek stantlardaki görevli gençlere kırmızı karanfil hediye etti.
Gençlik Haftası nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda sokak sporları gösterisini ziyaret eden Vali Çiçek, minik tekvandocuların gösterisini izledikten sonra sırası ile basketbol, tenis kortlarının bulunduğu alanda gençlerle spor yaptı. Bilek güreşi standını da ziyaret eden Vali Amir Çiçek, bilek güreşi yaptı.

baharat-bayrakDünyanın Baharattan Yapılan En Büyük Türk Bayrağı

Marmaris’te, dünyanın baharattan yapılan en büyük Türk bayrağı için 2 ton kırmızı pul biber harcandı.
Güney Ege Aşçılar Derneği (GEMAD), 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Atatürk’ün anısına, dünyanın baharattan imal edilmiş en büyük Türk bayrağını yaparak bir rekora imza attı. İlçenin Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte 40 aşçı ile Muğla Üniversitesi Marmaris Yüksek Okulu Aşçılık Bölümünden 20 öğrenci görev aldı. Meydanda hazırlanan 220 metrekarelik boş alana, kamyonetlerle getirilen pul biberler serildi. Marmaris’in hünerli aşçıları alana dökülen pul biberleri elleriyle işleyerek, dünyanın baharattan yapılmış en büyük Türk bayrağını oluşturdu. Bayrak için 2 ton pul biber, 300 kilo Hindistan cevizi ve tuz kullanıldı.
GEMAD Başkanı Yaşar Bayar yaptığı açıklamada, şimdiye kadar sadece Çin’de 175 metrekare büyüklüğünde baharatla yapılan bir bayrak olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:
“Atamızın 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkması dolayısıyla milli değerlerimize sahip çıkmak adına dünyanın en büyük baharattan yapılma Türk bayrağını yapmaya karar verdik. Bunu ilk defa Çin denedi ve 175 metrekare yaptı. Biz daha büyüğüne yaparak hem rekor kırdık hem de Türk bayrağını Atamıza ve Türk Milleti’ne armağan ettik.”
Öte yandan, baharattan Türk bayrağının yapımı ilçede tatil yapan yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekti.

parasutÖlüdeniz Semalarında 19 Mayıs Coşkusu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Ölüdeniz Pilotlar Kooperatifi tarafından gökyüzünde kutlandı. Sekiz paraşütçünün gökyüzünde sergilediği gösteri büyük beğeni topladı.
160 pilotun Babadağ’dan uçuşa geçerek aynı anda gökyüzünde Türk Bayrağı açmak istediği 19 Mayıs kutlaması, hava şartlarından dolayı ertelendi. Olumsuz havaya rağmen bir şirkete ait 8 yamaç paraşütü pilotu müşterileriyle birlikte gökyüzünde Türk Bayrağı dalgalandırdı. Gösteri sisi bırakan pilotlar, gökyüzünde akrobasi hareketleri yaparken Belcekız Plajı’ndaki turistik tesislerde 10. Yıl Marşı’nı çaldı. Tüm Ölüdeniz 10. Yıl Marşı’nı dinlerken plajdaki çok sayıda turist de marş eşliğinde gökyüzündeki Türk bayraklı pilotların gösterisini izlediler. Bu arada bazı gençler ve pilotlar meşaleler yakarak Türk bayrağı dalgalandırdı. Turistler de, ellerinde Türk Bayrağı ile 10. Yıl Marşı’na eşlik etti. Pilotlar 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Coşkusu’nu Ölüdeniz’de de yaşamaktan mutlu olduklarını söyledi.
Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Pilot Kooperatifi Başkanı Celal Yıldız da, “19 Mayıs nedeniyle pilotlar olarak büyük bir organizasyon planladık ancak hava şartlarından dolayı ertelemek zorunda kaldık, kötü havaya rağmen şirketlerden birinin pilotları yine de milli duyguları coşturdu” dedi. Kooperatif olarak 160 paraşütle aynı anda gökyüzünde Türk Bayrağı açmak istiyorduk diyen Celal Yıldız şimdi hava şartları iyi olursa 19 Mayıs Kol Uçuşu yapacağız, bunu her milli bayramda gerçekleştirerek milli bayramları unutturmayacağız” dedi.
Ölüdeniz’de tatil yapan Arzu Seçik isimli tatilci ise, “İnanılmaz duygulandık. Plajdan koşarak geldik. Gökyüzündeki gösteri mükemmeldi. 19 Mayıs’a yakıştı” dedi.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest