bodrumda-deve-guresi-heyecani_7711_dhaphoto2Bodrum’da geleneksel olarak düzenlenen güreşlere, 130 namlı deve getirildi. Çekişmeli geçen güreşlerde, Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon’un ‘Goca Bodrumlu’ isimli devesi Belediye Başkanlığı Kupası’nın sahibi oldu.

Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel deve güreşleri Kızılağaç Mahallesi’ndeki arenada yapıldı. Güreşlere Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinden 130 deve getirildi. Soğuk havaya rağmen 7′den 70′e her yaştan kişinin yoğun ilgi gösterdiği güreşleri yaklaşık 3 bin kişi izledi. Güreşleri izlemeye gelenlerden bazıları davul zurna eşliğinde eğlenip, piknik yaptı.

Urgancılar Zor Anlar Yaşadı

Bazı güreşlerin sonunda kızgın develeri ayırmakta, görevli urgancılar zor anlar yaşadı. Güreşi bırakmak istemeyen develer, sahiplerine ve hakemlere de güç anlar yaşattı. Bazı develer görevlileri ve bakıcılarını ısırmaya çalıştı. Develeri ayırmaya çalışanlar zaman zaman ezilme tehlikesi geçirdi. Güreşler devam ederken cazgırlar, maniler okudu.

bodrum-deve-guresi-festivali-(10)

Başkan Kocadon da Güreştirdi

CHP’li Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon da ‘Goca Bodrumlu’ isimli şampiyon devesiyle arenaya girerek izleyenleri selamladı. Kocadon’un devesi Aydın’ın Buharkent İlçesi’nden Güven Cesur’un ‘Devran’ isimli devesiyle Belediye Başkanlığı Kupası için güreşti. Güreşi ‘Goca Bodrumlu’ kazandı. Kendi devesiyle arenaya giren Başkan Kocadon, centilmenlik örneği olarak, güreş sonunda kupaların verildiği yere diğer deveyi çekerek götürdü. Saat 11.00′de başlayan ve 6 saat süren güreşlerin sonunda kategorilerinde dereceye giren diğer develerin sahiplerine de kupaları dağıtıldı.

Gelenek ve göreneklere sahip çıktıklarını belirten Başkan Kocadon, vatandaşların yeni yılını bir kez daha kutlayıp, barış ve huzur diledi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest