kamu-yararina-calismaBodrum Kaymakamlığı ile Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı arasında hükümlülerin cezasını; son bir yılında kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalışarak çekmesine ilişkin protokol imzalandı.

Hükümlülerin cezasının son bir yılında kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılmasına ilişkin, Bodrum Kaymakamlığı ile Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı protokol yaptı. Kaymakamlık’ta düzenlenen imza töreninde; Kaymakam Mehmet Gödekmerdan ile Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Barış Duman katıldı. İnfaz işlemlerinden sorumlu Cumhuriyet Savcısı Ercan Türkol, Bodrum Denetimli Serbestlik Müdürü Ruhşen Doğan ve Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Muammer Şaşmaz da hazır bulundu.

Protokolle, şartlı tahliyesine bir yıl süre kalan mahkumların kamudaki işlerde görevlendirileceklerini belirten Kaymakam Gödekmerdan, “Hayırlı olmasını diliyorum. Bu programı Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüz ile kaymakamlıkta da yazı işleri müdürlüğümüz yürütüyor” dedi.

Başsavcı Duman, Bodrum’da Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün yaklaşık 6 ay önce faaliyete geçtiğini, bir müdür ve 13 personel ile görev yaptığını belirtti. Bodrum ve Milas’ta 100 dolayında mahkumu kapsayan protokolle ilgili Başsavcı Duman, “Halihazırda Bodrum ve Milas’ta 90 hükümlü adliye, okul, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ve belediye gibi kurumlarda çeşitli işlerde çalışmak suretiyle cezalarının kalan son kısmında, günlük 4 saat çalışma ile cezalarının 1 gününü infaz etmiş oluyorlar. Hem devletimiz cezaevinde yaptığı masraftan kurtulmuş oluyor hem de hükümlü arkadaşlarımız kamuya yararlı bir işte çalışmak suretiyle cezası bitmeden toplumla bir araya gelerek rehabilite olmuş oluyor” dedi. Başsavcı Duman, Bodrum’da bir kişinin de elektronik kelepçe uygulamasından yararlandığını kaydetti.

Neler Var?

Hükümlünün kendi rızasıyla, cezasının kalan kısmını kamuya yararlı bir işte çekeceği programda, günde en az 2 en fazla 8 saat çalışma süresi olacak. 4 saat çalışanın, cezasının 1 günü infaz edilmiş sayılacak. Doğrudan adli para cezası alınan durumlarda ise mahkeme kararına gerek kalmaksızın İnfaz Savcılığının kamuya yararlı işte çalıştırılmaya karar verebileceği belirtildi. Adli para cezasında ise 2 saatlik çalışma ile 1 günlük ceza infaz edilmiş olacak.

Haber: DHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest