bodrumda-kacak-gocmen-(3)Bodrum Karaada açıklarında, kaçak yollardan Yunanistan adalarına gitmeye çalışan iki ayrı grup Sahil Güvenlik ekiplerinin müdahalesiyle kurtarılırken, 5 göçmen hayatını kaybetti.

16 Mart’ı 17 Mart’a bağlayan gece Bodrum bölgesinde devriye görevi yapan Sahil Güvenlik ekipleri, saat 00.05 sıralarında Karaada açıklarında buldukları bir kişiyi denizden kurtardı. Kazazede ile yapılan görüşmede şahsın göçmen olduğu, birkaç dakika önce küçük bir fiber tekne ile seyir halindeyken battıkları ve yaklaşık 14-15 kişi oldukları öğrenildi. Bunun üzerine, bölgede gece boyunca Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait 5 Sahil Güvenlik botu, Arama Kurtarma Gemisi TCSG Umut ve 1 helikopter ile arama çalışması yapıldı. Sabah saatlerinde 1′i kadın 8 kişi sağ olarak kurtarılırken, 5 erkek göçmenin cansız bedenine ulaşıldı. Sağ olarak kurtarılan göçmenlerin ilk ifadelerinde, Suriye ve Irak uyruklu 16 kişi oldukları öğrenildi. Kayıp olan 3 kişinin aranmasına ise devam edildiği açıklandı.

Karaada açıklarında arama kurtarma faaliyetine devam eden Sahil Güvenlik, sabah saat 06.05’te başka bir göçmen grubu tespit etti. Lastik bot içinde bulunan 46 göçmen, can kaybı yaşanmadan Sahil Güvenlik botuna alınarak kurtarıldı.
Haber: İHA

 

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest