kacak-bodrum-tekne-battiBodrum Turgutreis Mahallesi açıklarında 12 Suriyeli kaçağı taşıyan fiber tekne battı. Bir kişi öldü, bir kişi kayboldu, 10 kaçak ise yüzerek kıyıya çıkmayı başardı. Kayıp kaçak için Sahil Güvenlik ekiplerinin denizde arama- kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Turgutreis Mahallesi’nde, bugün saat 00.30′da 12 Suriyeli 4 metrelik fiber tekne ile yasa dışı yollardan Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmek için denize açıldı. Havanın rüzgarlı olması ve dalgalar nedeniyle su alan 4 metrelik tekne battı. Kıyıya yakın bölgede batan teknedeki kaçaklardan bir bölümü yüzerek, bir bölümü de kendilerini farkeden sahildeki vatandaşların yardımıyla karaya çıktı. Karaya çıkmayı başaran 11 kaçak arasındaki çok su yuttuğu belirlenen bir kadının kalbinin durduğu belirlendi. Bu sırada vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine gelen 112 Acil servis ekibi, kadın kaçağa kalp masajı yaparak müdahalede bulundu. Ancak, müdalelere rağmen kadının duran kalbini tekrar çalıştırmak mümkün olmadı.

Kayıp olan 1 kaçak için ise Sahil Güvenlik ekipleri, denizde arama -kurtarma çalışması başlattı.

kacak-parasi-olanParası olan, tekneyle; olmayan lastik botla umut yolculuğuna çıkıyor

18′i iki metrelik lastik botla, diğerleri ise satın aldıkları 18 metrelik günübirlik tur teknesiyle olmak üzere yasa dışı yollardan Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçen toplam 108 Suriyeli kaçak, büyük sevinç yaşadı. Burada kendilerini bekleyen yakınlarına sarılarak mutluluklarını paylaşan kaçaklardan bazıları gözyaşlarını tutamadı.

Bodrum’dan son zamanlarda Yunan adalarına yasa dışı yollardan geçen kaçakların sayısında gözle görülür bir artış yaşanıyor. Günde ortalama 350 ile 400 kişi umuda yolculuğa çıkıyor. Bu yolculukta konfor ve güvenliği ise ceplerindeki para belirliyor. Parası olanlar teknelerle, olmayanlar ise lastik botlarla umudun peşinden denize açılıyor. Öyle ki artık kaçaklar, bu yolculuklar için tekne bile satın alıyor.

kacak-topladilar-22 METRELİK BOTA 18 KİŞİ BİNDİLER

Gümbet Mahallesi, İnceburu Mevkisi’nden, bu sabah aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriyeli 18 kaçak, Yunanistan’ın İstanköy Adası’na geçmek üzere 2 metrelik lastik botla denize açıldı. Denize açılmalarından bir süre sonra botun motorunun arızalanması üzerine zor anlar yaşayan kaçaklar, 3 saat boyunca kürek çekerek İstanköy’e ulaştı. Adadaki Kumburnu Plajı’nda denize giren yabancı uyruklu turistlerin şaşkın bakışları arasında karaya ayak basan kaçakların yüzlerindeki korku dolu ifade yerini sevince bıraktı. Kaçaklardan bazıları sevinç gözyaşları döktü.

Adaya ayak basan Suriyeli kaçaklardan 45 yaşındaki Muzani Karyani, botlarının üç kez batma tehlikesi atlattığını belirtip, “Herkes ağlıyor, çocuklar bağırıyordu. Soğukkanlı biçimde kürek çekmeye devam ettik. Bir yandan da çocukları sakinleştirmeye çalışıyorduk. Sonunda karaya ulaştık. Hala buna inanamıyoruz. Yeni bir yaşam bizleri bekliyor” dedi.

kacak-topladilar18 METRELİK YAT SATIN ALDILAR

Suriyeli 90 kaçak da Bodrum Limanı’ndan satın aldıkları önceleri Bodrum ve Marmaris’te günlük 400 Euro’ya kiralanan 18 metrelik ‘Baranta’ isimli günübirlik tur teknesiyle İstanköy Adası’na geçmeyi başardı.

Sabaha kadar deniz ve karadan kaçak topladılar

Yasa dışı yollardan Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmek isterken 4′ü yarısına kadar su almış, 1′i de ters dönmüş 5 lastik bottaki Pakistan, Afganistan, Myanmar ve Suriye uyruklu toplam 68 kaçak, Türk Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Ayrıca, aynı gece 25′i kıyıda jandarma tarafından, 57′si de 3 ayrı lastik botta olmak üzere 82 kaçak da Sahil Güvenlik tarafından yakalandı.

Bodrum’un Akyarlar Mahallesi, bugün saat 00.30 ile 06.30 saatleri arasında Yunanistan’ın İstanköy Adası’na geçmeye çalışan kaçaklar nedeniyle hareketli saatler yaşadı. Turgutreis Mahallesi’nden 00.30 sıralarında denize açılan kaçakları taşıyan 4 metrelik fiber tekne battı. Suriyeli bir kadın kaçak öldü, 10 kaçak  yüzerek kıyıya çıkmayı başardı. 1 kaçağın ise kayıp olduğu bildirildi. Bu olayın ardından bölgede başka kaçakların da olup olmadığının tespiti için karadan jandarma, denizden ise Sahil Güvenlik çalışma başlattı.

Akyarlar Sahili’nde saat 03.30 sıralarında jandarma aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Pakistan, Afganistan, Myanmar ve Suriye uyruklu 25 kaçağı yakaladı. Sahil Güvenlik ekipleri ise denizde 4′ü yarısına kadar su almış batmak üzere, 1′i de ters dönmüş bottaki 68 kaçağı kurtardı. Uzun süre suda kalmaktan bitkin haldeki 68 kaçak Sahil Güvenlik botlarıyla karaya çıkartıldı. Kaçaklardan Bodrum ve Turgutreis Limanları’ndaki Sahil Güvenlik Bot Komutanlıkları’na götürülüp, insani yardım yapıdı. Bölgede çalışmalarını sürdüren Sahil Güvenlik ayrıca 3 lastik botta toplam 57 kaçağı yakaladı. Gece boyunca jandarma ve Sahil Güvenlik tarafından yakalanan ve kurtarılan toplam 150 kaçağın işlemlerinin ardından Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Büro Amirliği’ne teslim edileceği bildirildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest