bodrumda-mevlana-ve-mevlevilik-konulu-konferans-_2147_dhaphoto1Bodrum’da Mevlana’nın 22′nci kuşak torunu Esin Çelebi Bayru’nun konuşmacı olarak yer aldığı ‘Hz. Mevlana ve Mevlevilik’ konulu konferans düzenlendi.

Bodrum Belediyesi’nin desteği ile Nurol Kültür Merkezi’nde, Uluslararası Mevlana Vakfı Başkan Vekili ve Hz. Mevlana’nın 22′nci kuşak torunu Esin Çelebi Bayru’nun konuşmacı olduğu ‘Hz. Mevlana ve Mevlevilik’ konulu konferans düzenlendi. Mevlana’nın sözlerinden örnekler verilen konferansı İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin’in de aralarında yer aldığı yaklaşık 200 kişi izledi.

Mevlana Celaledin-i Rumi’nin vefatının üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen sözlerinin farklı dinlerden kişileri etkilediğini söyleyen Esin Çelebi Bayru, Mevlana’nın doğduğu Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan yöresinde, Belh şehrinde Konya’ya göçünü de özetledi. Bayru, Mevlana ile ilgili “Hz Muhammed’in gösterdiği yolda Allah’a yönelmiş, onun emirlerine uymuş, İslami esasları içinde söylemiş ve yaşamıştır. O, Kuran-ı Kerim’in ve hadislerin ışığında bilgileri bizle paylaşıyor. Cenazesi çok kalabalık olmuş. Her dinden insan gelmiş. Hıristiyanlar ‘Peygamberimiz olan Hz. İsa’yı onun sözlerinden daha iyi anladık’ demişler. Museviler’de ‘Peygamberimiz olan Hz. Musa’yı onun sözlerinden çok iyi anladık’ demişler” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest