bodrumda-multeci-calistayi-(2)Bodrum’da, mülteci sorunu 11 Şubat’ta düzenlenecek çalıştay ile geniş katılımlı olarak tartışılacak.

Bodrum’da İnsanca Yaşam Derneği tarafından Maya Otel’de düzenlenecek “Mülteci Sorunu ve Bodrum Yaptıklarımız-Yapamadıklarımız” konulu çalıştaya Bodrum Belediyesi, Sivil Düşün AB Programı, Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği de destek verecek. Çalıştayla ilgili bilgi veren Bodrum’da İnsanca Yaşam Derneği Başkanı Ayça Kubat, çalıştayla amaçlarının Bodrum’daki sivil toplum kuruluşları, kamu kurumlarını vatandaşlarla bir araya getirerek mülteci sorununa çözüm üretmek olduğunu söyledi. Bodrum’un iç ve dış göç alan, uzun yıllardır insan kaçakçılarının da geçiş için kullandığı bir yer olduğuna dikkati çeken Kubat, “2015 bahar ve yaz dönemlerinde Suriye’den gelen göç dalgasının Avrupa’ya geçişin en önemli noktalarından biri olmasıyla Bodrum daha da önem kazandı. Kent bu süre içinde kaçakların sayısal olarak çok fazla ve göz önünde olduğu, yetkililerden başlayarak kimsenin ne yapacağını pek fazla bilemediği, yasadışılıkla yasal olanın birbirine karıştığı bir döneme tanık oldu. Çok yüksek bir tempo içinde geçen bu dönemde sivil toplumun verimli bir şekilde bir araya gelmesi sağlanamamıştı. Bu nedenle devlet, yerel kurumlar ve mültecilerle temasta olan sivil toplum örgütlerini bir araya getirmeyi hedefledik” dedi.

“Sokaklarda Doğurdular”

Bodrum’un geçen mayıs ayından itibaren büyük bir trajedi yaşadığını ve çözüm üretilemediği için sığınmacı kadınların sokaklarda ve kıyılarda doğurmak zorunda kaldığını belirten Kubat şöyle devam etti:

“Bodrum’un hazırlıksız yakalandığı ve yabancısı olduğu mülteci sorunu ve hakları konularının masaya yatırılacağı çalıştayın sonunda, bir platform oluşturularak ilgili kurumların daha etkili ve planlı çalışması yerel yönetimler ve devletle etkin koordinasyon yapılması sağlamayı düşünüyoruz. Bu doğrultuda strateji geliştirme toplantıları yapıp 2016 baharında beklenen ikinci mülteci akınına kenti hazırlamak için çalışacağız. Mülteci hakları, sivil toplum, kamu – yerel yönetim işbirliği, stratejiler ve öngörülerin masaya yatırılacağı, mülteci, sığınmacı ve kaçaklara insan onuruna yakışacak şekilde davranılması ve hayatlarının kolaylaştırılması için yapılması gerekenlerin ortaya konacağı çalıştay herkese açık olacak. Amaçları sadece yaşam ve umut olan bu insanlara elimizden gelen her yardımı yapmalı ilçemize gelen bu insanları kaderlerine terk etmemeliyiz. Artık bize ne deme zamanı geçmiştir” dedi.

Çalıştaya konuşmacı olarak Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Mülteci Hakları Koordinatörü Volkan Gerendağ ve Mültecilerle Dayanışma Derneği’nden İrem Somer katılacak. Çalıştayda ayrıca Bodrum kıyılarında yaşanan mülteci dramı Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği’nin slayt gösterisi ile gözler önüne serilecek.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest