once-saglik-konferansiÖzel Bodrum Fen Bilimleri Koleji tarafından sağlıklı yaşam konusunda farkındalık oluşturmak ve duyarlılığı artırmak hedeflerini güderek başlattığı ‘Önce Sağlık’ temalı konferans gerçekleştirildi. Konferansta, Diyabet ve Diyabetle Yaşam konusu hakkında bilgi verildi.

Özel Bodrum Fen Bilimleri Koleji, Bodrum Diyabetle Yaşam Derneği ile ortaklaşa olarak düzenlediği konferansta, Uzm. Dr. Özden Arseven’ı ve Diyetisyen Banu Belkıs Aş’ı konuk etti.

Uzm. Dr. Arseven, dünyada her 10 bir kişiden birinin, ülkede ise her yedi kişiden birinin diyabet hastası olduğunu belirterek, “Diyabet küçük önlemlerle önlenebilir ve tedavisi olan bir hastalıktır. Hastalığa yakalanmamak için küçük yaşlardan itibaren bir bilince sahip olmak gerekiyor. Özellikle de ailesinde diyabet hastası olanlar daha dikkatli olmalı. Bunun için fazla kiloları atmak, sigara ve alkolden uzak durmak ve her gün düzenli egzersiz yapmak gerekiyor” diye konuştu.

Ardından konuşma yapan Diyetisyen Banu Belkıs Aş, obezitenin neden olduğu sağlık sorunlarını sıraladı. Aş, “Televizyon ve bilgisayar başında geçirilen hareketsiz zaman, kahvaltı veya öğle yemeği yememek, hızlı yiyecek tüketmek, gıdaları az çiğnemek, sürekli bir şeyler atıştırmak, çikolata, poğaça gibi şeylerle öğün geçiştirmek, obeziteye neden olan davranışlardır” diyerek öğrencileri obeziteye karşı ve zararlı hazır gıdalara karşı uyardı.

Öğrenci ve velilerin yoğun ilgi gösterdikleri konferansta sorularını yanıtlayan Aş ve Arseven’e, Özel Fen Bilimleri Koleji kurucusu Birsen Erdoğan plaket vererek teşekkür etti.

Toplantı sonunda öğrenci ve öğretmenler, şeker taraması testinden geçirildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest