bertan-korkmazBodrum’da iki mahalleye rüzgar enerji santrali kuracak Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş.nin Genel Müdürü Bertan Korkmaz, RES’in yerine karşı olan çevrecilerin yarın yapacağı miting öncesi eleştirilerde bulundu.

Bodrum’daki iki mahalleye kurulması planlanan RES’lerin yerine karşı olan Bodrum Yarımadası Çevre Platformu tarafından Yalıkavak’ta yarın saat 13.00′te miting yapma kararı alınması sonrası; türbinleri kuracak Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş.nin Genel Müdürü Bertan Korkmaz’dan tepki geldi. Yazılı açıklama yapan Korkmaz, şunları aktardı:

“Bir ara kararın verdiği ‘durdurma’ hükmüne dayanarak ‘proje bitti çekip gidin’ diyenler, yarın mahkeme asıl kararını verdiğinde mahcup olacaklarını biliyorlar. Bu nedenle panik halinde ‘çekin gidin’ diyorlar. İnsanları kandırarak sokağa dökmeye çalışıyorlar. Hukuka saygılıyız ve şimdi de bekliyoruz. Peki sizin telaşınız ne? Bu kadar yalan çelişkisiz olamaz, olamıyor da ‘Haydee Bodrumlular’ efelenmeleriyle sizleri kandırabileceklerini zannedenler, ’15 ayrı mahkeme kararıyla’ projenin bitirildiği yalanını söylüyor. Sorun; bu 15 mahkeme kararı neye hükmetmiş. Sorun; dağı, denizi, sahili, bağı, bahçeyi binayla dolduranlara bugüne kadar ses çıkarmayanlar, çarpık yapılaşmayı görmezden gelenler, nasıl oluyor ve hangi hakla Geriş ve Akyarlar’ın kayalık tepelerine kurulacak dünyanın en temiz enerji üretim tesisine karşı çıkıyor? Sorun; nasıl oluyor da bir yandan ‘Milas zehirleniyor, termik santral yapılmasın diye çığlık atıp, diğer yandan Bodrum’un temiz enerji yatırımlarına karşı çıkabiliyorlar? Sorun; neden? Kimi konular siyaset üstüdür, hepimizin, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğiyle ilgilidir. Temiz enerji, bağımsız enerji kaynaklarının kullanımı bu konuların başında gelir. Unutmayalım, kimi konular kişisel çıkarlarımızın, hatta yerel çıkarlarımızın da ötesindedir, kişisel ikbal beklentilerimize alet edilemez, tıpkı temiz enerji gibi.”

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest