bodrumda-res-mitingi_2627_dhaphoto8Ülkenin çeşitli kentlerinden gelen çevrecilerin katılımıyla Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, ‘RES’e Hayır’ mitingi düzenlendi. RES karşıtı pankartların taşındığı, sloganların atıldığı ve konuşmaların yapıldığı miting; 2005 yılında hayatını kaybeden ünlü şarkıcı Kazım Koyuncu’nun kardeşi Niyazi Koyuncu’nun Karadeniz türkülerinden oluşan mini konseriyle sona erdi.

Bodrum Çevre Koruma Platformu tarafından düzenlenen ‘RES’e Hayır’ mitingine; ülkenin birçok yerinden çevreciler katıldı. Çeşme, Karabük, Sinop’tan gelen çevre gönüllüleri; Bodrum’da RES’in yerine karşı olanlara destek oldu. Kendi mücadelelerinden örnekler veren destekçi grup, Bodrumlulara yol gösterdi. Bazı Bodrumlu eylemcilerin, Yalıkavak Mahallesi eski Belediye Meydanı’ndaki mitinge deveyle gelmesi renkli görüntüler oluşturdu. Mitinge katılan yaklaşık 500 kişi, RES karşıtı çeşitli pankartlar taşıdı. Mitingde ilk konuşmayı, TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük yaptı.

Birlik Beraberlik Çağrısı

Hiçbir enerji projesinin sağlıklı olmadığını öne süren Küçük, “Yargı kararları alındı. Aldınız da ne oldu? Şu oldu: Türkiye’nin neresinde mücadele varsa, alınan yargı kararlarının arkasından kanunlar değiştirildi, yönetmelikler değiştirildi. Yeni kanunlarla birlikte alınan bu yargı kararları ortadan kaldırıldı. Ya da bu yargı kararlarına uyulmadı. Şirketler lehine hükümetlerin almış olduğu kararlarla birlikte bugün, güçlünün hukuku geçerlidir. Yani onlar gücü elinde bulundurup, bizim parçalayıp tepemize vurdukları müddetçe onlar bu tepelerden gitmeyeceklerdir. Ama Bodrum Yalıkavak, Manisa, Muğla, İzmir, Türkiye topyekün bir olursa, her taraftan defolup gidecekler. Bu mücadele sadece sizin mücadeleniz değildir. Nasıl ki Bergama’da yıllarca direndiler. Türkiye’ye siyanür işletmelerinin girmesini o halk engellediyse, rüzgar enerjisi ya da başka bir proje konusunda karşımıza çıkan bu saldırı da hep birlik olup, Türkiye’ye ve dünyaya örnek olmak zorundayız” dedi.

bodrumda-res-mitingi_2627_dhaphoto3

Başkan Kocadon: Bodrum’u Bodrum Yapan Güzel Mimarisi Değil mi?

Ardından konuşma yapan CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “2014 yılında bu proje önüme geldiğinde, hiç tereddütsüz red yazısı yazdım. Kimseye sormadım bile. Çünkü bırakın zararını ziyanını, gasp edilmeyi; Bodrum’u Bodrum yapan kentsel kimliği var. Bir şehrin kentsel kimliğini bozmak bu kadar kolay mı? Bodrum’u Bodrum yapan güzel mimarisi değil mi? Her yerde turizm bir başlayıp da bina boyları yükselirken, Bodrum’da sadece turizm yükseldi. İşte bizim güzelliğimiz bu. Şimdi yerele sormadan, halka sormadan tutuyorlar, bir yerleri kiraya veriyorlar. Ama hakkımızı medeni çerçeveler içinde arayacağız. Aradık ve ilk raundu kazandık. Daha bu başlangıç. Bırakmayacaklar peşimizi, dağlarımızı. Onun için bu sergilediğiniz birlik ve beraberliğinizin her zaman yanınızda olacağımıza bir Bodrumlu olarak söz veriyorum” dedi.

Milletvekilinden Şarkı Sözlü Tepki

CHP’li Milletvekili Akın Üstündağ da konuşma yaptı. Şarkı sözüyle konuşmasına renk katan Üstündağ, “Hükümetin, halkın haklı direnişinin yanında olması gerekir. Birkaç şarkı sözünü sizlerle paylaşmak istiyorum. ‘Yabancısın buralara nerelerden geliyorsun, Otur dinlen başucuma belli ki çok yorulmuşsun, bana esmeyi anlat, bana sevmeyi anlat, bana esip geçmeyi anlat’ diyor şarkı sözünde. Yalıkavak’tan esen rüzgar, tüm Türkiye’ye direnişi anlatıyor. Doğayı ve yaşamı sevmeyi anlatıyor. Bir şarkı sözünde ise ‘Caddelerde rüzgar, aklımda aşk var’ diyor. Biz de, Geriş’te rüzgar, aklımızda isyan var’ diyerek haklı davanızda yanınızda olduğumu belirtiyorum” dedi.

bodrumda-res-mitingi_2627_dhaphoto1RES kurulmak istenen arazi sahiplerinin Avukatı Remzi Kazmaz, “Ankara bizim sesimiz duy. Eğer burada bir şey yapacaksan turizme uygun projeler yap. Bodrum halkı ve Türkiye, bu davaya sahip çıkmalı. Eğer sahip çıkamazsak, tepemize RES’leri dikecekler. Son sözlerim firma yetkililerine. Bu insanlar bugüne kadar sustular. Sanmayın ki onlar korkak, yüreksiz. Onlar aydın insanlar. Ne zaman ayaklanacağını, ne zaman hesap soracağını bilir sayın yetkili. Eğer Türkiye’nin milli ekonomisine bir katkı sağlamak istiyorsan; bu RES’leri, sen bizden daha iyi bilirsin Mustafa Atasever (Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı). Bizi kandırma. Al bu RES’lerini git başka yerlere kur. Kur biz de seni alkışlayalım. RES bahane, rant şahane. O nedenle sayın yetkili sakın bir daha buralar gelme. Bodrum halkı RES’leri istemiyor. Bodrum halkı birleşti, güç oldu, birlik oldu” dedi.

bodrumda-res-mitingi_2627_dhaphoto2“Karadeniz Ezgileriyle Mitingi Tamamladı”

Konuşmaların ardından mitinge katılanlar, 2005 yılında hayatını kaybeden ünlü şarkıcı Kazım Koyuncu’nun kardeşi Niyazi Koyuncu’nun seslendirdiği Karadeniz türküleriyle eğlendi. Tulumun ve kemençenin ritmine kapılan Bodrumlular, Karadeniz ezgileriyle mitingi tamamladı. Konserin ardından mitinge katılanlar sessizce dağıldı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest