bodrum-miting-(1)Bodrum’da bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından düzenlenen ortak basın açıklamasında, tüm toplum savaşa karşı kardeşliği ve barışı inşa etmek için alanlarda yan yana olmaya çağrıldı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB), düzenlediği ortak basın açıklamasında savaşa karşı barış çağrısı yapıldı. KESK, DİSK ve TMMOB üyesi yaklaşık 50 kişi Bodrum Belediye Meydanı’nda bir araya geldi. 29 Aralık’ta iş bıraktıklarını belirten grup, savaşa karşı birlik çağrısında bulundu.

Grup adına açıklama yapan KESK Bodrum dönem sözcüsü Ahmet Paksoy, “Türkiye’nin batısında, metropol bir ilinde yaşanılan infazlara gözü kulağı kapatılan bir toplumun, doğuda yaşanılan insanlık dramına karşı kayıtsız kalması bodrum-miting-(2)mümkün değildir. Biz emek ve meslek örgütleri olarak, duyduğumuz sorumluluk gereği, gidilen yolun kan ve gözyaşlarının sel olup akacağı bir yol olduğunu, bu kirli savaşta çocukların, kadınların ve yoksulların, işçilerin, emekçi, halk kitlelerinin en ağır bedeller ödeyeceğini tekrarlıyoruz. Duymayan kulaklara, görmeyen gözlere de sesleniyoruz. Bu topraklarda kimsenin ölmesini istemiyoruz. Çözüm herkesin diline, kültürüne, doğasına özgürce sahip olmasıdır. Bunun bahşedilen bir lütuf değil bir ülkenin zenginliğinin açığa çıkması olduğunun herkesçe anlaşılmasıdır. Çözüm Türkiye’nin gerçek bir çözüme kavuşmasıdır” dedi.

Açıklamaya katılanlar, Paksoy’un sözlerini zaman zaman, ‘Savaşa hayır, barış hemen şimdi’, ‘Yaşasın halkların kardeşliği’, ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber, ya hiç birimiz’ sloganları ile kesti. Açıklamayı alkışlarla tamamlayan grup olaysız dağıldı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest