ali-hoca-burnu-bodrumBodrum’da mülteci ve göçmenlerin hakları için düzenlenecek Güvenli Geçiş Yürüyüşü ve Eylemi’nde Aylan Kurdi bebeğin yaşamını yitirdiği Ali Hoca Burnu Plajı’nda, içerisinde sığınmacılar ile ilgili görüşlerin ve mesajların yer aldığı şişeler denize bırakılacak.

Türkiye de dahil 20 Avrupa ülkesi ile birlikte Amerika, Kanada ve İsrail’de 27 Şubat Cumartesi günü düzenlenmesi planlanan Güvenli Geçiş Yürüyüşü ve Eylemi çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve aktivist grupların temsilcilerini bir araya getirecek. Bodrum’da İnsanca Yaşam Derneği tarafından organize edilen eylemciler, Bodrum Belediye Meydanı’nda toplanarak sığınmacılara destek vermek amacıyla Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ve mendireğe kadar ellerinde döviz ve pankartlarla yürüyecek. Katılımcılar, 2 Eylül 2015 tarihinde cansız bedeni karaya vuran, DHA muhabirinin çektiği fotoğrafı ile mültecilere bakış açısını değiştiren 2 yaşındaki Aylan Kurdi bebeğin yaşamını yitirdiği Akyarlar Mahallesi Ali Hoca Burnu Plajı’nda hazırladıkları mesajları şişelere koyarak denize bırakacak.

“10 binden fazla çocuk Avrupa girişinde kayboldu”

Savaş nedeniyle yurtlarını terk etmek zorunda kalanlar için güvenli geçiş rotalarının oluşturulmasını Avrupa’daki hükümetlerden talep edeceklerini söyleyen İnsanca Yaşam Derneği Başkanı Ayça Kubat, “Dünyada 60 milyondan fazla kişi böyle zor durumda bulunuyor ve 2015 yılında sadece 1 milyon kişi Avrupa’ya ulaşabildi. Geçtiğimiz yıl, Avrupa kıtasına geçmeye çalışırken 3771 kişi öldü ve henüz bu yılın başında 410 ölüm daha resmi kayıtlara işlendi. Bütün bunlara ek olarak 10 binden fazla çocuk Avrupa girişinde kayboldu. Bu savaş ve çatışmalara barışçıl bir çözüm bulununcaya kadar geçecek süre içinde, bu duruma yaşanabilir insanca bir çözüm bulunması için 27 Şubat’ta binlerce insan seslerini yükseltecek” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest